15 Temmuz 2017

Kamil Koç Müşteri Memnuniyetini Hiçe Sayan Firma

Bulunduğum şehirden gitmek istediğim yere doğrudan otobüs olmadığı için aktarmalı biletler aldım, ikisi de Kamil Koç otobüslerinden olmak üzere. Bilet aldığım yerdeki yazıhanede çalışan kişiye de özellikle sordum bu otobüs bir sonrakine yetişir mi diye, kesinlikle efendim, yarım saat önce orada olursunuz dedi. Sonuç: otobüs geç gitti ve bayram haftası olduğu için başka bilet alamadım. Bilmediğim bir yerde bir gün kalmak zorunda kaldım ve işime geç kaldım.


Yaptığım şikayetler sonucunda da aldığım cevap ise ''bizim yapacak bir şeyimiz yok ''oldu, tabi ki bilet paramı da vermediler. "koskoca" Kamil Koç, 8 yıldır kullandığım firma 80 liralık bilet parasını müşteri memnuniyetine tercih etti. Bir daha kullanmam da, tanıdıklara da kullandırtmam.

Bayram 918 Okunma

Cevaplar

  • Kamil Koç Temsilcisi23 Mart

    Değerli Yolcumuz Öncelikle firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz. Site üyeliğimizde ulaşamadığımız iletilerinize anlık cevap vermemiz mümkün olamadığı için ne yazık ki tarafınıza yardımcı olamadık. Tüm yolcularımızın talep ve önerilerinin titizlikle değerlendirilerek geri dönüş sağlanacağını belirtmek isteriz Firmamızla ilgili öneri ve düşüncelerinizi iletme hususunda göstermiş olduğunuz hassasiyete tekrar teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön