20 Şubat

Kamil Koç Müşteri Hizmetleri 15 Gündür Dönüş Yapmadı

Kamil Koç firmasından İstanbul Eskişehir istikametine bir bilet aldım. Yolculuk sonunda bagajımı indirirken seyahat yaptığım otobüs, kolilerimin üzerinden geçip eşyalarıma zarar verdi. Firma müşteri hizmetlerine çektiğim fotoğraflarla ve bir dilekçe ile şikayette bulundum. 15 gün geçmesine rağmen hala bir geri dönüş yapılmadı. Yılların köklü ulaşım firması diye seçtiğim bir firmanın bu durumu, belki daha sonra seyahat edeceklere bir fikir verir maksadıyla paylaştım.

İsmail 1.997 Okunma

Cevaplar

  • İsmail14 Mart

    Çok teşekkür ederim. Geri dönüş yapıldı. Hiçbir şey yapamiyacaginizi ilettiniz. Aradan gecen 2 aydan sonra, kurumsal bir firmanın cevabı, Tüketici Hakları'na basvurabilirsiniz oldu. Tebrikler ayakta alkışlıyorum.

  • Kamil Koç Temsilcisi14 Mart

    Merhaba İsmail Bey, KK-1571 ile başlayan takip numaralı başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır.

  • Kamil Koç Temsilcisi12 Mart

    Merhaba İsmail Hakkı Bey, Yaşadığınız sıkıntı için çok üzgünüz. Yaşanan bu aksaklığa istinaden KK-1571 ile başlayan takip numaralı başvurunuz oluşturulmuş, takibi sağlanmaktadır. Konuyu titizlikle inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön