10 Eylül
#12577106

Kamil Koç Karmaşası

Kamil Koç firmasından 1 hafta önce mobil uygulamasından 9'unun gecesi 00:30'a 2 kişilik bilet aldım.


Ben 9'unu 10'nuna bağlayan geceye biletimi aldığımı düşünürken sistem bileti 8'ini 9'una bağlayan geceye biletimi kesmiş ve bilet yanmış. Bunu bu gece otogarda otobüs beklerken öğreniyorum çok üzücü. Bana bunu izah edecek bir yetkili bile bulamadım koskoca İstanbul Esenler otogarında. Tekrardan 2 kişilik bilet almak zorunda kaldım ve 2 saat otogarda diğer seferi bekledim. Esenler otogarından binmek için aldığım otobüste Alibeyköy aktarmalı yola çıktı ve şu an saat 2 buçuk Alibeyköy 'den daha yeni çıkıyoruz. Paramın yandığına mı yanayım zamanımın yandığına mı? Ayrıca mobil uygulamanız da hiç açıklayıcı bilgiler verilmiyor atmış olduğunuz mailler gibi benim gibi birçok insanın bu sebepten mağdur olacağını düşünüyorum. Siz hatalarınızı düzeltene kadar da firmanızı kullanmayı düşünmüyorum sayın şirket yöneticileri bilgilerinize.

Murat Murat 566 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat12 Eylül

    Al bakalım Koç'um Kamil bu da sana cevabımız olsun. Senin rüzgârının estiği yerde adamlar uçak uçuruyor. Hem de aynı paraya sen daha çok beklersin :d

  • Kamil Koç Temsilcisi10 Eylül

    Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları