12 Kasım 2018
Yorum Yap
#11140533

Kamil Koç Karadeniz Kalitesinin Düşüklüğü!

4593280 sefer ve 49fff6d0 PNR numaralı,11 Kasım 2018 tarihin de, saat 23.00'te; Samsun'dan Ankara'ya 29 no. 'lu koltukta seyahat ettim. Daha Samsun otogarın da elinde liste ile koltuk kontrolü yapan bayi temsilcisinin, (orta boylu, kel kafalı) oldukça kaba ve Kamil Koç kalitesine hiç yakışmayacak üslubu ile "sen hangi koltukta oturuyorsun" şeklindeki biletimi onaylama sorusu çok can sıkıcıydı. Karadeniz bölgesine sefer yapan personel ile Ege bölgesindeki hizmet arasında kalite uçurumu var.


Aynı şekilde muavin de " ne içersin, bir şey istiyor mu " şeklindeki mutsuz surat ifadesiyle adeta işini sevmediğinin tavrını bize yansıtması çok can sıkıcı. Otobüs Ankara AŞTİ'ye geldiğinde muavin Ankara yolcularının inmesini tebliğ etti ve diğer yolcuların yarım saat sonra devam edeceğini bildirdi. Fakat henüz bir dakika geçmeden gayet samimiyetsiz ve yalan söylediği her halinden belli bir şekilde " otobüsün arıza yaptığını ve yandaki yolcu indiren otobüsle Konya ya gidecek yolcuların devam etmesini söyledi. O soğuk da bu vakti onca yolcuyu yalandan indirip yan otobüse geçirdiler.

Brk Brk 1.059 Okunma

Cevaplar

  • Brk'nin Teşekkür Mesajı12 Kasım 2018

    Hızlı dönüt ve ilgili tutumunuzdan dolayı teşekkür ederim.

  • Kamil Koç Temsilcisi12 Kasım 2018

    Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler