26 Haziran
#12172658

Kamil Koç Hem Müşteri Unutup Hem Bavul Kaybediyor

Bu Kamil Koç şirketiyle son seyahatimdi.


1. Marmaris'ten İstanbul'a giderken otobüs İzmir'de durur. 20 Metre mesafesi olmayan WC ye gidip gelmem 3 dakika sürmez ama otobüs beni almadan devam eder.


2. Belimden rahatsızım. Attığım her adım ağrı yapıyor. Beni oradan oraya yolluyorlar.
İzmir'deki vardiya amiri otobüsteki çalışana ulaşıp niye listeyi kontrol etmeden kalkış yaptırıyorsun diyor ve benim bavulumu Dudullu'ya bırakmasını söylüyor. 45 dakika sonra başka otobüse biniyorum.


3. Yeni gelen otobüste deri koltuklar var. Şöför frene bastığı an vücut komple öne kayıyor. Klima aşırı soğuk. Ancak uyardıktan sonra biraz ısıyı dengeliyor. O yetmiyormuş gibi otobüsün elektrik sorunu var. Komple sol taraftaki koltuklarda ekranlar vs. Çalışmıyor, aracın farları yanıp sönüyor. Bursa'da tekrar bekleyip araç değiştirdik.


4. Dudullu'da bavulumu sordum, ilgisiz çalışan ''bizde bavul yok, 700 metre ilerde kalkış yerine bak'' deyip beni başından salma peşinde.
''Arkadaş, belim problemli beni oraya boşuna yürütme. Bir ara sor orada mı'' diyorum. İsteksiz bir şekilde birisini arayıp önce ona dakikalarca kendi derdini anlatıyor sonra benim bavulu soruyor. (Buna bir üstü küfür etmiş hakaret etmiş onu anlatıyor ben orada beklerken. Kim küfür ettiyse boşuna etmemiş belli ki.)


5. ''Abi senin bavulun kalkış terminalinde'' deyip beni oraya sancılarla yürüttü. Gittim sordum, bavul yok deyip geldiğim yere yollamaya kalktılar. ''Adım belli, otobüs plakası belli, koltuk numaram belli, saati belli, şu şoförü ya da muavini arayın sorun'' diyorum. Biz arayamayız, siz müşteri hizmetlerini arayın deyip yine baştan salma taktikleri.
İzmir'deki vardiya amiri üç dakikada otobüs çalışanını buldu. Burda saatler geçti hala müşteri hizmetlerinin dönüşünü bekliyorum. Bu kadar zor mu kendi çalışanını bulmak bavulu ne yaptın diye sormak? Bir de hasta hasta gidip bavulu bir yerlerden alacağım. O da bavulu bulurlarsa tabii. Ağustosta yurt dışından arkadaşlarım gelecek. Kesinlikle Kamil Koç'la bir yerlere gitmelerine engel olacağım. Biz yurt dışındaki arkadaşlara memleketimizi övüyoruz gelsinler diye ama duruma bak.
Çevremdeki herkese bir daha Kamil Koç'u kullanmamaları için uyaracağım.


Yurt dışında olsak bir tane çalışanı en azından bir özür diler, şirket paramı iade eder, falan filan.


Beklentim: Bavulumun acilen bulunması ve para iadesi yoksa bu iş mahkemeye kadar gidecek ve gelişmeleri bloğum da an be an yayınlayacağım.

Murat Murat 1.126 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat26 Haziran

    Önceden de dediğim gibi, bir özür bile yok. Şirket karakterini çok güzel ortaya koyuyorsunuz. Dördüncü kes müşteri hizmetlerini aradım, ilaçlarım bavulda diyorum, olayı biraz hızlandırın ya da bana bir numara verin ben arayıp ilgeneyim diyorum. Tek cevap bölge müdürüne iletildi beklemeniz gerekiyor. Ne kadar bekleyeceğim bavulumu ilaçlarımı arkadaş? Evde annem de hasta zaten bir de sizinle uğraşıyorum. Şunu Allah için biraz hızlandırın insansanız ya. İzmir'deki vardiya amirinin 3 dakikada bulduğu adamı İstanbul bölge müdürünüz sekiz saatte bulamadı arkadaş. Yazıklar olsun.

  • Kamil Koç Temsilcisi26 Haziran

    Merhaba, Yaşadığınız deneyime istinaden başvurunuz oluşturuldu, takibi sağlanmaktadır. Konuyu titizlikle inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler