12 Ocak #10008714

Kamil Koç Firmasının Hizmetsizliği

Kamil Koç firmasının devamlı müşterisiyim. Zaten kötü olan film sisteminden fiyatını ödeyerek film izlemek isteme gafletinde bulundum. İşlemi yaptım ancak gelen kodu sistem bir türlü kabul etmedi. Çağrı merkezini aradım karşıma çıkan kişi aracı firmayı arayın deyip durdu. Sisteminizde aracı firmanın bilgileri yok dememe rağmen defalarca lakayt bir şekilde aracı firmayı arayın deyip durdu. Şimdi Kamil Koç firmasına soruyorum parasını alıp film izletmeyerek veyahut devamlı müşterinizle ilgilenmeyerek neyi amaçlıyorsunuz? Sorunumu çözmeyip neden bilgileri olmayan hayali bir aracıya yönlendiriyorsunuz?

Halil 1.438 Okunma

Cevaplar

  • Kamil Koç Temsilcisi06 Nisan

    Merhaba Halil İbrahim Bey, KK-1357 ile başlayan takip numaralı başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır.

  • Kamil Koç Temsilcisi23 Mart

    Değerli Yolcumuz Öncelikle firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz. Site üyeliğimizde ulaşamadığımız iletilerinize anlık cevap vermemiz mümkün olamadığı için ne yazık ki tarafınıza yardımcı olamadık. Tüm yolcularımızın talep ve önerilerinin titizlikle değerlendirilerek geri dönüş sağlanacağını belirtmek isteriz Firmamızla ilgili öneri ve düşüncelerinizi iletme hususunda göstermiş olduğunuz hassasiyete tekrar teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön