Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Kamil Koç Canımızı Tehlikeye Attı ve Ortada Bıraktı

profile
Cbci
20 Eylül
393

17 Eylül pazar günü saat 13:00'de Alanya'dan Ankara'ya gitmek için Kamil Koç adlı otobüs firmasından 2 kişilik bilet aldık. 07 ** plakalı araca bindik ve saat 13:00'de hareket ettik. Kısa süre sonra araç bozuldu ve Manavgat otogarında 15 dakika içerisinde tamir edip hareket edeceklerini söylediler. Aracın bakımı yapılmadığı için bozulduğu ortaya çıktı. Manavgat'taki Kamil Koç firmasının o günkü yetkilisine (kamera görüntülerinde ve Kamil Koç firmasının arşivlerinde kim olduğu ortaya çıkacaktır. Gri t-shirt giymiş ve saygısızca konuşan bir kişi...) durumu anlattık. Lakayıt ve saygısız bir üslupla "pazar pazar ben size nereden araç bulayım? " dedi. Biz de bizleri sonraki Ankara aracına (saat 14:00 aracına) bindirmelerini rica ettik. Yine kaba bir şekilde aracın dolu olduğunu söyledi. Ve 2 saati geçkin bir süre otogarda zorla bizi beklettiler. Yeni araç ve yeni şoför geldi. Plakası 07 **... Şoför yolu bilmeyen bir adam çıktı. Konya'da kayboldu.

Konya otogarına Konya'yı turladıktan sonra girebildik. Daha sonra Konya'nın Cihanbeyli ilçesinde, Cihanbeyli otogarında indirilmesi gereken genç bir kadın bir yolcuyu, tenha bir yol kenarında gecenin bir saatinde tabiri caizse atıp kaçtılar. Tekrar ediyorum; gencecik kadın bir yolcu, yine tekrar ediyorum; gecenin bir yarısı ve son kez tekrar ediyorum; tenha bir yol kenarında... Bir-ra-kıl-dı!

Daha sonra Ankara otogarına gitmek için Gölbaşı'ndan geçerken yolu bilmeyen şoför yoldan çıkıp sağa dönerek Tarsus yoluna, sonrasında Isparta yoluna girdi ve yarım saati aşkın bir süre Isparta, Eskişehir, Polatlı, Tarsus yollarında gezip durduk. Sonra şoför değişti.

Şoförlerden biri yolcuların şikayeti üzerine "şuradan son gazla duvara çarpacaksın, yolcular da görecek gününü" dedi. Bazen şehir içinde 115 kilometre hız yapılıp canımızla oynandı. Yolculardan bir kadın sinir krizi geçirdi. Muavinden su istendi ama muavin saygısız davranışlarla zaten stres altındaki yolcularla tartıştı. Kriz geçiren kadına suyu neredeyse vermeyecekti. Güç bela AŞTİ ®'ye vardık.

Sonunda çantalarımızı attıkları gibi kaçtılar. 21:00 gibi AŞTİ'de olmamız gerekirken 00:30'da AŞTİ'ye indik. Metro saatini kaçırdığımız için diğer yolcular gibi taksiye binmek zorunda kaldık; Kamil Koç firması çalışanlarının iş bilmezliği yüzünden Alanya'dan Ankara'ya geldiğimiz ücrete yakın bir parayı da taksiciye verdik.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kamil Koç Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 sa 9 dk
Kamil Koç Logo
21 Eylül 10:20

Merhaba, Paylaştığınız bilgilere istinaden başvurunuz oluşturuldu. Konuyu inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz. Sağlıklı günler dileriz.

Cbci
Cbci
23 Eylül 16:26

Bir Alman firması olan Kamil Koç'un yeni sahibi flixbus, bizlere yaptığı davranışın aynısını hatta 50'de 1'ini Almanlara yapabiliyor mu? Türkiye'yi ve Türkler'i p. Ç gibi gördüğü için mi bu muameleyi bizlere layık görüyor? Yaptığınızı 50 katıyla iade ediyorum. Sizleri Alman devletine de şikayet edeceğim. Burda adalet firmalardan ve sermaye sahiplerinden olabilir ama Alman devletinin susacağını ve sizleri cezasız bırakacağını düşünmüyorum.

Benzer Şikayetler

1

Kamil Koç Otobüs Rötarı Ve Hostes Davranışı Mağduriyeti

profile
Gürgen
1 hafta önce
364

27.11.2023 de saat 01.00 kalkışlı 3122277134 PNR numaralı Kamil Koç firmasından Eskişehir-Ankara arası eşime, otobüs bileti aldık. Ankara'danda Şanlıurfa'ya sabaha karşı uçak bileti vardı. Otobüs firması ilk önce yarım saat rötarlı gelecek dedi, yarım saat geçti. Daha sonra bilet satış yerine sord...

Kamil Koç Otobüs Rötarı Ve Hostes Davranışı Mağduriyeti
Kamil Koç Otobüs Rötarı Ve Hostes Davranışı Mağduriyeti
1

Kamil Koç İçin Müşteri Memnuniyeti Önemli Değildir

profile
Firdevs
3 hafta önce
275

Kamil Koç otobüs firmasın da Kurumsallık yani müşteri memnuniyeti yoktur. Bileti aldıysan onlara uymak zorundasın. Mağdur olmamak için baştan konuşun mutlaka. Eskişehir için bilet almıştım küçük çocuğumla. Girişte ömür mahallesinde bekleyenim olduğu için inmek istedim ancak şoför izin vermedi. Durak...

1

Kamil Koç Firması

profile
Selman
25 Ekim
311

15 Ekim günü Eskişehir'den Didim'e giden Kamil Koç firması otobüsün ısıtma sistemi çalışmıyordu. Berbat bir yolculuk geçirdik. Donuyorduk, şoföre söyledik ancak çözüm üretmediler. Personel son derece ilgisizdi, hatta yolculuğun devam etmemesi için polise bildirdiler. Araç polis tarafından durduruldu...

Kamil Koç'un İlgisizliği Otobüsümü Kaçırmama Sebep Oldu.

profile
Akif
11 Eylül
216

08.09.2023 Tarihli Bursa-Kütahya güzergahı için Kamil Koç firmasından bilet aldım. Otobüs kalkış saati 12:00 olmasına rağmen otobüsün geleceği 41 numaralı peronda saat 11:20 civarında beklemeye başladım. Otogarın içerisinde ve peronlarda bulunan güvenlik kameralarından bunu teyit edebilirsiniz. Saat...

Kamil Koç'un İlgisizliği Otobüsümü Kaçırmama Sebep Oldu.

Kamil Koç Hatalı Araç Seferi Ve Yalanları

profile
Tugce
04 Eylül
1.043

Kamil Koç firması 43 h***0 plakalı Ankara Tavşanlı seferini yapan aracın yolda motor arızası sebebiyle yolcularını 10 dakika bekletip 1 saat bekletip 43 h**2 plakalı araca aktardılar. Bu aracın da Eskişehir çıkışında su arızası vermesi konusu muavin ve şoför arasında konuşulduktan sonra Kütahya çıkı...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kamil Koç Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 sa 9 dk
Benzer Şikayet Yaz