13 Ekim 2017 #9688732

Kamil Koç Çanakkale Şubesi Çalışanın Çirkin, Saygısız Hizmeti

Az önce Çanakkale İskele Meydan Kamil Koç Şubesi'nden bilgi almaya çalıştım. Ofiste her ne kadar benden önce gelen birine bilet kesiyor olsa da, acelem olduğundan çalışan kıza yalnızca İstanbul'a 1'den sonra saat kaçta otobüs var diye sorduğumda, hiç beklemediğim saygısız bir ifadelerle sesini yükselterek, benimle önünde işlem olduğundan bahisle tartışmaya başladı. En son söylediği kelime ''burası dingonun ahırı değil'' diyerek beni kovdu.


Orada bu tartışmayı yapmak yerine otobüs saatini söylese gerçekten iyilik edip güzel bir hizmet vermiş olacaktı. Kamil Koç gibi saygın bir taşıma firmasına hiç yakışmayan bir yerde çalışanla tartışma yaşamak zorunda kaldım. Mesleğim ve kişiliğim gereği gerçekten kendimi kötü hissettiğimden bu şikayeti sizinle paylaşmak istedim. Umarım siz de aynı muameleyi görmezsiniz. Kamil Koç umarım gerekli işlemleri yapıp beni bilgilendirir.

Osman 1.215 Okunma

Cevaplar

  • Kamil Koç Temsilcisi23 Mart

    Değerli Yolcumuz Öncelikle firmamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyoruz. Site üyeliğimizde ulaşamadığımız iletilerinize anlık cevap vermemiz mümkün olamadığı için ne yazık ki tarafınıza yardımcı olamadık. Tüm yolcularımızın talep ve önerilerinin titizlikle değerlendirilerek geri dönüş sağlanacağını belirtmek isteriz Firmamızla ilgili öneri ve düşüncelerinizi iletme hususunda göstermiş olduğunuz hassasiyete tekrar teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Kamil Koç Otobüsleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön