sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Kamil Koç Bumerang Sistemi Aldatmacası ve İkramsız Olması

Mustafa Mustafa25 Ağustos 2019 22:23

Son zamanlarda kalitesiz hizmet ve yanan otobüsleri ile gündeme gelen Kamil Koç firması şimdi de yıllarca firmalarını tercih etmiş yolcuların aleyhine bir uygulamaya sessiz sedasız gitti. Nedir bu? Önce Yol Kart sonra bumerang adı verilen seyahat ettikçe kazanılan puan sistemi. Bumerang sisteminde 3 tıp üyelik sistemi vardı. Bumerang silver ve Gold.

Şimdi bunu ikiye indirmişler yolculara haber vermeden. Puanlar ile bilet alınabilirken şimdi asgari bir puanınız olursa bilet alabiliyorsunuz, ve ayrıca internet üzerinden veya mobil uygulamalarından alınan biletlere ek %3 oranında puan veriliyordu bunu da sessiz sedasız kaldırmışlar. Dijital yaşamın giderek geliştiği arttığı bu zamanda böylesine talihsiz bir uygulamaya gitmesi Kamil Koç'u vatandaşların nezdindeki itibarını bitiriyor.

Çünkü kurumsallıktan ziyade acentaların, taşeronlarının yönlendirmesiyle kalitesizliğini arttırıyor. Denetim mekanizmalarının olmadığı, kalite kavramının sözde olduğu, özde ise bir bardak suyu bile ikram etmeyi angarya gören kaptan ve muavinlerinizle ve son otobüs yangını sıcak servise bağlayıp tüm servis ikramın kaldırılması sizin asla müşteri memnuniyeti gibi bir niyetinizin olmadığının göstergesidir. Umarım bu yanlıştan ivedilikle dönülür.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mustafa 09 Eylül 2019 16:23

Bugün 444 0 562 numarasından atandım herhalde yaşanılan sorunlara çözüm bulmak ve bu yanlış uygulamalardan vazgeçildiğini bildirecek Kamil Koç dedim. Açtım telefonu iki buçuk dakika klasik müzik dinlettitip kapattılar. Bu mu müşteri hizmetleri? Bu mu müşteri memnuniyeti? Bu mu kalite? Esefle kınıyorum bu etik olmayan aramanızı.

profile-icon Mustafa 31 Ağustos 2019 10:57

Neyin başvuru süreci, neyin bilgilendirmesi sayın yetkili. Bu platformda bile yine sizi tercih etmiş ancak mağdur olmuş tüketicileri aldatmayı bırakın lütfen. Yukarıdaki yaşanılan problemler sizlerin yanlış uygulamalarınızdan kaynaklanmaktadır. Tarafıma verilen cevap klişe bir cevap ilgili birimlere aktaracağız. Çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemekten ziyade zoraki bir cevap veriyorsunuz. Söz konusu yukarıda zikredilen yanlış uygulamalardan ivedilikle dönmeniz ve kalite kavramının sözde değil özde aktif olması için çaba göstermenizi rica ederim. Saygılarımla...

Kamil Koç Logo Kamil Koç 29 Ağustos 2019 13:24

Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler