Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Kamil Koç Bu Bir Suç Sayılır

profile
03 Haziran
540

Duysam inanmazdım ama yaşadım. 25 Mayıs 2023 tarihinde saat 23:45'te otobüsünüzle İstanbul-Dudullu otogarından hareketle 26 Mayıs sabahı saat 7:30 gibi Kırıkkale'ye ulaştım. İstanbul'a dönmek için 26 Mayıs 2023 tarihinde (yani gittiğim gün) saat 17:00 otobüsünüzden 3079712050  on-Line bilet satın aldım. Kırıkkale Otogarına gittiğimde Kamil Koç ofis çalışanı otobüsün arıza yaptığını, ne zaman geleceğinin hatta gelip gelemeyeceğinin bile belli olmadığını söyledi. Ben Kırıkkale'li değilim, özel bir nedenle buradayım, ben ne yaparım deyince yine umursamaz bir tavırla Kamil Koç Müşteri Hizmetlerini aramamı, biletimi iade etmemi sonra da Ankara'ya giden minibüslerden birine binip Ankara'ya gitmemi, oradan İstanbul'a araba bulabileceğimi söyledi. 

Bunun üzerine Kamil Koç'u arayarak iade işlemi başlattım, aynı zamanda da ilgili ofis çalışanının saygısızlığı ve duyarsızlığı hakkında şikayet kaydı oluşturdum. Arkasından bir minibüsle 70 TL ödeyerek Ankara Otobüs Garına gittim. Yine Kamil Koç'tan 3079755209 pnrlı saat 20:00 otobüsüne bilet alarak, İstanbul'a sabaha karşı 02.30 civarı döndüm. 

Bugün Kamil Koç Genel Müdürlük'ten aradılar ve iade talebimin reddedildiğini söylediler. Sebebi ise aynı gün otobüs arızası nedeniyle gelemeyen otobüsün yerine başka bir saatte başka otobüs gönderip Kırıkkale'den İstanbul'a sefer düzenlemişler. Ama ben sizin ofis çalışanınız tarafından iadeye yönlendirildim, bu nasıl olur? Üstelik gelip gelmeyeceği belli olmayan bir otobüsü nasıl bekleyebilirdim? Ben sizin yüzünüzden yabancısı olduğum bir şehrin otobüs garında bir başıma korkulu ve heyecanlı saatler yaşadım. 

Ne yapacağını şaşırmış bir şekilde hiç bilmediğim, yol boyunca arızalanan bir minibüse para ödeyerek bilmediğim yollarda endişeyle seyahat etmek zorunda kaldım. Normalde saat 01:00'de İstanbul'da olacakken 02:30 gibi bir saatte taksi beklemek zorunda kaldım. O saatte İstanbul'da taksi beklemek ayrıca hiç istenmeyecek bir durum. Yaşadığım maddi manevi mağduriyetim karşılığında sadece iade etmek zorunda bırakıldığım biletin bedeli olan 299 TL'yi istemiştim ve bu da reddedildi. Yasal süreci pazartesi günü başlatıyorum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kamil Koç Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 sa 15 dk
Kamil Koç Logo
04 Haziran 13:15

Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Elika
04 Haziran 14:28

Bana bilgi verilmedi. Kesinlikle bu muameleyi kabul etmiyorum. Tüketici heyetine başvuracağım. Her türlü yasal haklarını kullanacağım.

Elika
19 Haziran 14:50

Bu tarihe kadar düzeltme ve iade bekledim ancak maalesef dönüş bile olmadı. Tüketici Heyetine başvurdum.

Benzer Şikayetler

Kamil Koç ve Bitmeyen Rötarları

profile
3 gün önce
78

29.09.2023 saat 05.30'da Ankara-Çanakkale seferi için 90 dakika rötarlı dediler 3 saat oldu hala otobüsün nerede olduğu belli değil 3 kere art arda arıza veren otobüs mü olur arkadaş? Kamil Koç Ankara AŞTİ şubesi personelleri baştan sonra tam bir liyakatsizlik ve rezillik içindeler. Yolcular ile böy...

Kamil Koç Yolcuyu Kasaptaki Et Sanıyor

profile
5 gün önce
540

10 Ağustos 2023 tarihinde Kamil Koç Selçuk - Ankara seferini yapan 35 b***90 plakalı otobüse binmek üzere otogara geldik. Saat 10.30'da Selçuk'tan hareket etmesi gereken otobüs 10 dakika kadar gecikince çocuğumun beklerken lavabo ihtiyacı doğdu. Biz lavabodayken otobüs geliyor. Annemler de bizi uğur...

Kamil Koçun Sorumsuzluğu

profile
1 hafta önce
65

Samsun Ankara arası o biletten tekli koltuk aldım ama aldığım numara arka 4lü koltuktu ben tekli olsun diye 14 lira fazla para ödedim hakkımı helal etmiyorum. Bir daha sizin firmanızdan bilet falan almayacağım yakın çevrem dahil kimseye de önermeyeceğim

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Elika

Bu tarihe kadar düzeltme ve iade bekledim ancak maalesef dönüş bile olmadı. Tüketici Heyetine başvurdum.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kamil Koç Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 11 sa 15 dk
Benzer Şikayet Yaz