22 Haziran
Yorum Yap
#10586232

Kamil Koç Bilet Sorunu ve Müşteri Memnuniyetsizliği!

21.06.2018 günü PNR NO:1DÇ8F478 sayılı 16.50 Ankara arabasına İnegöl'den saat 12 sıralarında bilet aldık. Yakınım rahatsızlanınca acilen saat 15 gibi Bursa'ya geçmek zorunda kaldık ve hemen Kamil Koç'u arayıp bileti iptal veya açığa çevirtmek istedik. Israrla şubeye gidip oradan yaptırmamız gerektiği söylendi. 16.40 sıralarında müşteri hizmetlerini arayıp hastamız olduğu için bileti açığa çevirtmek istediğimi, önce hareket saatine son 6 sat kala açığa çevriliyor dendi, bileti hareket saatine 4 saat kala aldık deyince bu sefer şubeye gidip oradan yaptırmam gerektiği söylendi. Ben hastanede olduğumu hastamı bırakacak durumum olmadığını, ayrıca hareket saatine kalmış 10 dakika özel aracım yok en yakın şubeye gitmek istesem dahi yarım saatten fazla süreceğini söylememe rağmen ısrarla şubeye gitmem gerektiği söylendi. Yanan para ile zengin olacaksanız lafım yok. Kamil Koç firmasını böyle bilmezdim.

Volkan 3.533 Okunma

Cevaplar

  • Volkan24 Haziran

    Ne zaman nereden yapıldı bilgi paylaşımı çok merak ediyorum, ben buraya şikayetimi dile getirdikten sonra tarafıma herhangi bir geri dönüş veya bilgi paylaşımı yapılmamıştır.

  • Kamil Koç Temsilcisi22 Haziran

    Merhaba V. Bey, KK-2481 ile başlayan takip numaralı başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler