Kamil Koç Beni Mağdur Etti

Muharrem Muharrem20 Aralık 2019 13:28

16.12.2019 23:45 ayvalık-otogar, istanbul-Alibeyköy seferinde 16 numaralı koltuktaki biletiniz için PNR numaranız: 695523b3. yukarıdaki sefere biletimi başarılı bir şekilde alıp biniş noktamı Gömeç seçmeme rağmen otobüsün beni almadan devam etmesi sonucu mağduriyetim başladı. Daha sonra Kamil Koç müşteri hizmetlerini arayıp otobüs şoförünü bilgilendirmelerini istedim fakat hiçbir geri dönüş alamadım. Şoförün bu hatasına rağmen kendi imkanlarımla bir sonraki durağa gidebileceğim söylendi ve gittim. Giderken bir sonraki durağı olan Kamil Koç Burhaniye yazıhanesini aradım ve gece taksi bulmakta zorlandığımı ama bir 10 dakika bekletirseler yetişebileceğimi söyledim ardından otobüs şoförüne rica etmek için telefona çağırdığımda saygısızca ve alaycı bir şekilde "ben onunla ne konuşacakmışım orada kimse yoktu yolcularım şahit" gibi bir tavırla karşılaştım. Ve gittiğimde otobüs şoförü yine beklemeden gitmişti.

Kamil Koç firması günün sonunda beni 2 saat yollarda otobüs kovalatıp, gecenin bir yarısı soğuktan donmama sebep olup ve üzerine 150 TL taksi parası ödemiş şekilde evime geri gönderdi. İstanbul'da olmadığımdan dolayı iş kaybı yaşamam maddi zararım da cabası miktar o zaman katlanıyor hadi onu da geçtim yaşattıkları stres ve değersizlik hissi kesinlikle kötüydü. Daha sonra şikayetim için arandığımda ise "sadece otobüs biletinizin değerini iade edebiliriz" gibi bir saçmalıkla şikayetimi çözmekten uzak kafalarına göre müşteri memnuniyetini sağlamaya çalıştılar. Artık müşteri memnuniyeti çağrı merkezindeki çalışanlardan robotik cevaplar almayla şikayet kaydı oluşturduk beyefendi demeyle çözülmüyor eminim o şoförde şimdi hiçbir şey olmamış gibi söyledikleri yalana kendilerini de inandırmış olarak yollarına devam ediyorlardır. Benim yaşadığım mağduriyet ve haklılığımı ne yazık ki ben çevrem ve taksi şoföründen başkası bilmiyor haksız olan yine biz tüketiciler oluyoruz. Herkesten duyuyordum Kamil Koç artık eskisi gibi değil ama ne yazık ki bu doğruymuş bir daha asla diyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Muharrem 20 Aralık 2019 14:30

Ne bilgisi paylaşıldı acaba öyle bir geri dönüş hala yok

Kamil Koç Logo Kamil Koç 20 Aralık 2019 13:38

Merhaba, Başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler