11 Nisan

Kamil Koç Müşteri Mağduriyetinin Önemsenmemesi!

Kamil Koç firmasından 10.04.2018 Esenler otogarından Kdz Ereğli gece 01.00 otobüsüne bilet ayırttım bana bileti yazıhaneden 23.45'e kadar alabileceğimi söylediler fakat yazıhaneye gittiğimde sistemin kapandığı nazik bir dille söylendi. Sonrasında müşteri hizmetlerini aradığımda müşteri temsilcisinin bana karşı tavır ve davranışı umursamazca yapabileceğimiz bir şey yok oldu. Siz Kamil Koç firması olarak biz müşterilerinizi bu kadar mı önemsemiyorsunuz? Bu kadar mı mağduriyetimiz umurunuzda değil? Müşterilerinize böyle konuşmaları gerektiklerini mağdur olurlarsa olsunlar mı sizin vizyonunuz bu mu? Bu kadar mı müşteriye saygınız yok?

Özge 947 Okunma

Cevaplar

  • Kamil Koç Temsilcisi11 Nisan

    Merhaba Özge Hanım, KK-1927 ile başlayan takip numaralı başvuru süreci tamamlanmış olup, konu ile ilgili tarafınıza bilgi paylaşımı yapılmıştır. Yolcu memnuniyeti sağlanmıştır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.

  • Kamil Koç Temsilcisi11 Nisan

    Merhaba Özge Hanım, Yaşadığınız sıkıntı için çok üzgünüz. Yaşanan bu aksaklığa istinaden KK-1927 ile başlayan takip numaralı başvurunuz oluşturuldu, takibi sağlanmaktadır. Konuyu titizlikle inceleyerek en kısa süre içerisinde size bilgi vereceğiz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön