24 Temmuz 2015

Kamil Koç İstanbul - Ankara Seferinin Yapılamaması.

Saat 14:00 seferi ile Esenler Otogardan kalkan 16***41 plakalı araç an itibariyle (16:00) Ataşehire yeni girmiş bulunmaktadır. Otobüs şoförü ve host gayet lakayt olup Ataşehire gelene kadar önce Alıbeyköy'e uğrayıp yolcu alınmış ve sonrasında güzergahı olmadığı halde E5'ten ayrılarak ortalama yarım saat yakıt molası vermiş ve Ataşehire gelmeden önce tekrar farklı bir yola saparak yolda vakit geçirmiştir.

Yolcuların bir çoğu durumdan şikayetçi olduklarını görevlilere bildirmelerine rağmen görevliler gayet rahat ve laubali bir şekilde "Arayın çağrı merkezini şikayet edin. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok" demektedirler. Edirnekapıdan 500t İETT otobüsüne binseniz 2 saatte Tuzla'ya gidersiniz.

Şahin 667 Okunma

Cevaplar

  • Şahin24 Temmuz 2015

    Bugün 500Tye binseniz İstanbulun bir ucundan Tuzlaya gitmeniz 2 saat sürer ve her durakta durursunuz fakat Kamil Koç bunu daha yukarılara taşıyarak tam 2 saatte Esenler otogardan Ataşehire gelerek yeni bir rekora imza atmıştır. Personellerin lakaitliği de cabası tabi. Az önce servis yapan görevliden "Kola" istendiğinde gayet rahat bir tavırla "Kolanın asidi kaçmış bizde başka kola almadık" demesi takdire şayan bir durumdur. Kısaca "yuh" diyorum Kamil Koç. "0" müşteri memnuniyeti ile yola devam. Tabi personellerin dilinde pelesenk olan tabiri de unutmayalım. "Arayın çağrı merkezini şikayet edin. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok" (Ne de olsa bize bişey yapamazlar tavrı)

  • Şahin21 Temmuz 2015

    Tabi aracın şoförünün ayağının ayarsızlığını hiç hesaba katmıyoruz bile. Kamil Koç firması bu tip personeller ile hizmet vermeye devam ettikçe hiçbir zaman müşteri memnuniyeti sağlayamaz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön