15 Ocak
#13452700

Kale Güvenlik Sistemleri  Nakil Sorunu!

Kale Alarm'ı iş yerimizde 3 ay önce kullanmaya başladık.
Bulunduğumuz erden bir üst kata taşındık. Nakil için aradığımızda 305 TL gibi bir rakam istediler. İtiraz ettik ve kayıt açıldı. Müşteri temsilcisi aradı tekrar ve bu tutarın olacağını belirtti 30 dakika konuştuktan sonra 250 TL olabileceğini söyledi.


Nakil yaptırmazsanız da siz bilirsiniz dedi. Ne olacak dedim kendiniz taşıyın ya da sözleşmeyi iptal ettirin dedi. Sözleşme iptalinde 2 yıllık ücret alınacak nakil olmayınca da faal olan ve kullanmadığımız sistem için her ay fatura kesilecek.


Çok iyi bir sistem. Bir firma ürünü ve müşterisine bu kadar sahip çıkıyor işte. Bursa da bulunan satış temsilcisini aradım. Tabiri caizse benim işim satana kadar tavrı ile konuştu.


Sonuç olarak ne mi yaptım? Sistemi kendim taşıdım ve kurdum.
Sözleşmem bittiğinde gelecekler paşa paşa kapıma.
Teşekkürler Kale alarm!

Ümit Ümit 475 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kale Güvenlik Sistemleri Temsilcisi15 Ocak

    Sayın Ümit K., 15.01.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

  • Ümit15 Ocak

    Maalesef dönüş yapmanıza gerek yok. Bu şikayet insanları bilgilendirmek ve mağduriyet yaşamamaları için yazıldı. Nakil işlemi bizim tarafımızca yapıldı ve sistem çalışıyor.

  • Kale Güvenlik Sistemleri Temsilcisi15 Ocak

    Sayın Ümit K. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler