Kale Güvenlik Sistemleri Bayi Sistem Sorunu

Ulaş Ulaş1 hafta önce

Bulunduğumuz yerinde farklı bir aboneye ait önceden kurulu olan sisteme istinaden Bayi üzerinden Kale Güvenlik Sistemleri aboneliği gerçekleştirildi. Bayinin yönlendirmesi sonucu eski alarm sistemi sökülerek yerine Yeni Sistem montajı yapıldı ve aylık abonelik ücretinin referans yöntemiyle 57 TL civarı olacağı belirtilerek yeni sisteme istinaden kurulum ücreti ödenmeyeceği bilgisi verildi. Bu doğrultuda yapmamız gerekenin yakın çevremizden farklı bir potansiyel aboneye bizim referans olmamız talep edildi. Bu doğrultuda gerçekleştirilen abonelikle ilgili neredeyse her ay farklı bir faturalandırma ile karşılaşıldı.

Karşılaşılan durum aboneliği gerçekleştiren Bayi'ye aktarılmasında rutin olarak her iki ayda bir potansiyel farklı bir abone için referans olmamız gerektiği ve ancak bu doğrultuda faturamızın 57 TL civarı olacağı belirtildi. Başta aktarılan bilgilerin yanıltıcılığı sonucu yaptırdığımız aboneliğimizi iptal ettirmek istediğimizde ise 2 yıl taahhütümüzün bulunduğu ve bu doğrultuda fiyat farkı çıkacağı aktarıldı. Firma memnuniyet ölçütünü bir kenara bırakmış aboneliği gerçekleştiren bayi'ye herhangi bir uyarıda bulunmamış işi tamamen laçkalığa sürükleyerek durumu sürüncemeye sokmaya çalışmaktadır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Sayın Ulaş A., Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler