Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İlker'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kale Kilit'den Kendisini Kale Gibi Koruyan Sözleşme

673görüntüleme
İlker
İlker 08 Mayıs 2018 10:55

25.03.2016'da başlattığım X firmanın fiyatlarına kızıp fiyat cazibesine aldanıp başlattığım sözde güvenlik hizmetini yaklaşık bir hafta önce sonlandırmak için başvurduğum firma bir hafta sonra tarafımı arayarak sanki çok güzel mükemmel hizmet veriyormuş gibi ayrılma nedenini sordu. Farklı firma ile anlaştığımı duyunca sözleşmede yazmayan tutarları ve taahhüt süresi bitmesine rağmen verilen indirimleri isteyerek sözleşmeyi iptal edeceğini belirtmiştir. Bu hizmeti iki yıllık sürede sadece 6 ay kullanabildiğim halde kenarda yatan sisteme 1900 lira fatura tutarı ödedim. Bu da yetmezmiş gibi kendi söktüğüm sisteme yetkisiz müdahale yaptığım gerekçesiyle zarar ziyan bedeli olarak 1119 TL talep etmektedir. Bir de emir vererek belirtmektedir. Çağrı detaylarında sözde müşteri temsilcisi (firma avukatı, patronu) M*** beyin kullandığı kelimelerden anlaşılabilmektedir.

İlker
İlker08 Mayıs 2018 00:12

şikayet detayına harf sınırı konulduğu için belirtemediklerime devam etmek isterim. Sistemi kendim soktugum için 1119 TL'yi ödemek zorunda olduğumu kabul etmeme halinde üyeliğin devam edip faturalamaya devam edeceklerini ve  keseceklerini sevgili Murat bey bir güzel belirtmiştir. Reklamın iyi kötüsü olmaz bende elimden geldiğince çevremdeki kullanıcılara bu  anlatmaya çalışacağım. Nakil ücreti bilgisini vermedikleri için bir buçuk sene kenarda yatan hizmete para ödedim. O zaman sokulen sisteme zarar gelmedi de şimdi iptal edileceği zaman mi zarar geldi? 

Kale Alarm Logo
Kale Alarm09 Mayıs 2018 15:47

Sayın İlker Ö, Geri bildiriminize istinaden memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 4447240 veya [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İlker
İlker10 Mayıs 2018 22:12

Firmanıza yapmış olduğu geri dönüşüm için teşekkür ederim ancak müşteriyi kazanmaya çaba göstermeyip tutarda indirime gidip pazarlık yapmanıza diyecek bir sözüm yok. Çünkü özürü kabahatinden büyük. Çalışmayan bir sisteme taahhütlü tutar üzerinden faturalandırma da çabası. Çalışmayan sistem için 8 Mayıs'a kadar bilgilendirme mesajı atan firma ne olduysa ürünü unuttu galiba 8 Mayıs'tan itibaren sistem mesajı da atmaz oldu. Ürünü takip etmeyen firma hal etmeden aldığı parayla firmamı nasıl koruyacak acaba? Kale güvenlik eşittir para gelsinde müşteriye hizmet sunalım sunmayalım ne önemi var. Para kurtarmak için yaptığın hızlı geri dönüş için tekrar teşekkürler Kale Güvenlik Hizmetleri a. ş.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm14 Mayıs 2018 12:43

Sayın İlker Ö, Görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Kale Alarm Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler