Kale Güvenlik Tüketici Kanunu'na Aykırı Fesih Bedeli Talebi

Esra Esra27 Mayıs 21:37

Ekim 2019 itibariyle Kale Güvenlik'le 24 ay süreli bir abonelik sözleşmesi imzaladım. Geçen 8 aylık süreçte oturduğum evin satılması sebebiyle yakın zamanda evimi tahliye etmek durumunda kalacağım. Bu süreçte yeni taşınacağım sitede hali hazırda kurulu bir alarm sistemi olması ve site güvenliğinin ilave bir alarm sistemi kurulumuna izin vermemesi sebebiyle Kale Güvenlik'teki aboneliğimi iptal etmek durumunda kalmaktayım. 

Bu talebimi yöneltmek üzere Kale Güvenlik müşteri hizmetlerini aradığımda erken fesih halinde bir erken fesih bedeli uygulandığını, bu bedelin ise 2500 TL olduğunu öğrendim. Bu uygulama 6502 sayılı Tüketici Kanunu'nun 52. Maddesinin 4. Fıkrasına aykırı olduğundan ilgili fesih bedeline itirazda bulundum. Kale Güvenlik'ten itirazım sonrasında aldığım geri bildirimde ilgili fesih bedelinin hukuka aykırı olmasından herhangi bir şekilde söz edilmeyerek ilgili bedeli ödemem gerektiği belirtildi. Tekrar itiraz ettiğimde, beni tekrar arayacaklarını ilettiler ,ancak durumumun aciliyetini (yakın zamanda taşınacağımı) belirtmeme rağmen 2 gündür herhangi bir geri bildirim almadım. 

Bu konu ile ilgili gerekli aksiyonların ivedilikle alınmasını ve aboneliğimin herhangi bir ücret veya bedel alınmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. Bir Avukat olarak yukarıda da belirttiğim gibi Tüketici Kanunu'nun 52/4 maddesi açık bir şekilde bu konuyu düzenlemekte ve tüketicilerin, süresi bir yıldan daha uzun olan abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahip olduğunu emredici bir şekilde ifade etmektedir. 

Diğer bir deyişle, Kale Güvenlik gibi firmaların abonelik sözleşmelerinde hangi nam altında olursa olsun belirledikleri fesih bedeli, ceza bedeli, cayma bedeli gibi bedeller, ilgili abonelik sözleşmelerinde ne yazarsa yazsın, Tüketici Kanunu'nun 52/4 maddesi uyarınca geçersizdir ve bu bedellerin kanuna aykırı olarak tüketiciden talep edilmesi mümkün değildir.

Bu konu ile ilgili acil geri dönüş talep ediyorum. Tüketici Kanunu'nun 52/4 maddesine aykırı olan bu uygulamanın devamında ısrarcı olunması halinde ise yasal haklarımı kullanmayı saklı tuttuğumu belirtmek, Tüketici Hakem Heyeti'nin e-devlet üzerinden bu konu hakkındaki başvuruları alıp hızlı bir şekilde değerlendirmekte olduğunu da dikkatinize getirmek istiyorum.

Cevaplar

profile-icon Esra 17 Haziran 16:05

Abonelik başlatırken dakikalar içerisinde geri dönen firmada 3 gündür muhatap bulamıyorum. Gerçekten artık müşteri hizmetleri ile görüşmekten yoruldum. Ogün Bey beni acil bir şekilde arayabilir mi?

Kale Alarm Logo Kale Alarm 27 Mayıs 21:43

Sayın Esra K., Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler