Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Orcay'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

Kale Güvenlik Sistemleri Hizmet Kalitesizliği

916görüntüleme
Orcay
Orcay 21 Şubat 2020 09:34

1 yıl önce 24 ay taahhüt ile ne yazık ki abone olduk. Bu en düşük fiyat daha düşmez dediler şimdi yarı fiyat. Bu değil tabi ki dert. Eğer ki müşteri hizmetleri veya servis ile ilgili işiniz olmazsa çok iyiler. Çünkü sistem otomatik işliyor. Dükkanımızı taşıdık. Taşınma parası çıkarttılar. Mutlaka bir miktar ödenir ama 500 metre öteye aynı sistemi taşımak için 500 600 TL arası bir ücret istendi. İtiraz edince 3 gün selam verilmedi. Arayıp durduk dükkanda dünya kadar malımızı güvenlikli olsun diye. İyice bunalttılar iptal başvurusunda bulundum. 2.812 Tl fatura çıkardılar. Aylık faturam 105 TL. 24 aylık 2520 TL yapıyor. 12 ay ödemişim. Çıkardıkları fatura ticari ahlaka sığmayan bir durum. Neyse sonunda iptal değil taşıma yapalım dedik mecburen ve bir küçük ikram yaptılar kabul ettik çaresizce geldiler bağlantıyı kurudular. 

Telefon hattı ile 10 dakikalık işimiz vardı. Akşam olunca sen onu şimdi uğraşma sonra yap haber ver gelip bağlayalım dediler. Sonra aradım bağlantı için merkezi 80 TL + KDV diyorlar. Durumu anlatıyorum itiraz oluşturalım diyorlar. 2 gün yine geri dönen yok. Arıyorum, acil olduğunu not alalım diyorlar. Güvenlik işi ancak bu kadar lakayıt yapılır. Eğer elinizi verirseniz geçmiş olsun. Bağlantıya gelen personel çok iyi bozukluk merkez yönetimin ticari anlayışında. Sektörün lideri olan firmayı herkes bilir o firma için demediklerini bırakmazlar ancak kendileri de en az o kadar var. Beni bir iki güne ararlar. Ben yine mecbur tamam alın ne alıyorsanız gelin bağlayın derim. 12 ay da bir şekilde idare ederim. Şimdi yeni bir yer daha kuruyorum. Tövbe bir daha mı.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm21 Şubat 2020 09:36

Sayın Orcay D, Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo
Kale Alarm21 Şubat 2020 10:40

Sayın Orçay D. 21.02.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Orcay
Orcay21 Şubat 2020 12:37

İnanılmaz bir hız ile buraya mesajı bıraktıktan belki 5 dakika içinde geri arandım. Arayan beyefendi tabi ki çözüm odaklıydı. Bağlantıya gelenler gibi oda çok iyiydi ancak açıklamarı tatmin edici değildi. Nasıl olsun ki 2500 Tl lik bir taahhüdün 1250 sini ödeyen müşteriye 2800 lük cezayı o nasıl anlatsın. Sorunum çözüldü mü? Evet. Hem 80 TL den vazgeçtiler. Hem de 2 saat içinde bağlantımı yaptılar. Peki bu hız şikayet etmeden önce olsa ne olurdu. Ben bunun kale firmasından ziyade şikayetvar.com un büyüklüğü olarak düşünüyorum. Ogün beye de kibarlığından dolayı teşekkür ederim.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler