Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gökçe'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kale Güvenlik Sistemleri Haksız Kazanç Sorunu

700görüntüleme
Gökçe
Gökçe 29 Ocak 2020 15:06

2178** ve 218** numaralı sistemleri hem evimde hem de yazlığımda kullandım. Taahhüdüm bitti ve evimdeki sistemin iptalini istedim. Bana sadece 120 TL + KDV söküm ücreti olduğunu belirttiler. Evimdeki sistemi boya ve tadilattan dolayı zarar gelmeyecek şekilde sokturdum.

Kale bana cihazları söktüğüm için yüklü bir bedel alacağını söyledi. Cihazları almak için gelmiyorlar bile. Yapılanlar ve söylenenler tutarsız ve yasal değil. Ben kaleye referans veren bir kullanıcıydım. Konuyla alakalı firma problemi çözmezse Tüketici Hakları'na başvuracağım. Bu kadar büyük bir firmaya yakışmıyor bu yapılan davranışlar.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm29 Ocak 2020 15:08

Sayın Gökçe T. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo
Kale Alarm30 Ocak 2020 16:19

Sayın GÖKÇE T, 30.01.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Gökçe
Gökçe04 Şubat 2020 12:22

Değerli tüketiciler, karar vermeden önce çok iyi okuyun. Müşteri hizmetlerinden aradılar bana 2üyeliğimden birini sürdürmem ve 24 ay yeni taahhüt vermem durumunda 2399 TL olan ki bunu ilk defa telaffuz ettiler benim yaptırmış olduğum sökümden dolayı alınacak bedeli yansıtmayacaklarını bildirdiler. Bakın ben 2 aboneliği 2 yıl taahhüt vermiş ve ödemiş, bitirmiş bir müşteri olarak taahhüt sonunda yapılan %40'in üzerindeki artışı Kasım 2019'da kabul etmediğini söylemiş ve zamlı ama taahhütsüz parasını 2 ay yatırmış bir tüketiciyim. Ben de bu tehditvari yaklaşımı kabul etmediğimi, cihazların her iki adresimden de acilen çalışır ve tam olarak tespiti yapıldıktan sonra teslim alınmasını talep ettim. Kaç gündür bırakın gelmeyi, teslim için arayan teknik servis dahi yok. Her türlü yasal hakkımı kullanacağımdan zerre kadar şüpheniz olmasın. Kısacası dostlar berbat bir anlayış, uzak durun.

2 Yorum

Gökçe
Gökçe04 Mart 2020 17:18
 

Sürecin en başından beri henüz hiçbir gelişme olmamıştır, ürünleri teslim almaya gelen ya da arayan da yok, tam bir rezillik tüm hızıyla yaşanmaya devam ediyor.

Gökçe
Gökçe11 Mart 2020 17:03
 

Müşteri hizmetlerinden Vefa Bey 'in ilgisi ve yaklaşımı için teşekkür ederim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler