Kale Alarm  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aylin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kale Güvenlik Sistemleri Alarm Satış Temsilcileri Yanılttı!

1.103görüntüleme
Aylin
Aylin 29 Aralık 2019 13:44
ÇözüldüÇözüldü
Aylin'in Teşekkür Mesajı
“Salih Bey ile yaptığımız görüşme sonrası mağduriyetimiz geriye dönük olarak giderilmiştir. Kendisine teşekkür ederim. Kale gibi köklü bir firmadan da bu beklenirdi.”

Şubat 2018 de evimize alarm taktırmak için Kale Alarm 'ı aradık, en yakın satış temsilcileri geldi. Bir kadın ve bir erkek. Bize ürünü anlattılar ve isterseniz satın alın isterseniz kiralayın dediler. "Eğer uzun süre kullanacaksanız bizce satın alın" diye öneride bile bulundular. Bize "Peşin ödeme yaparak ya da 24 ay 101,36 TL ödeyerek taksitli alabilirsiniz, 24 ay sonunda ürün sizin olacak isterseniz sadece izleme bedeli olarak 27 küsur TL ödersiniz, isterseniz o hizmeti de almazsınız sadece alarm olarak kullanırsınız" dediler. Biz de taksitli almayı tercih ettik. 22 aylık ödemenin sonunda çağrı merkezinden biri aradı ve "Şubat 2020 de fiyat güncellenecek, taksit bedeliniz 140 TL olacak" dedi, biz de nasıl olur biz satın aldık taahhüt süremiz zaten Şubat 2020 de bitiyor dedik. Meğer satış temsilcileri bize yanlış bilgi vermiş (kasıtlı ya da bilgisizlikten artık Allah biliyor orasını) bize taksitli kiralama yaptırmışlar. Biz itiraz edince Kale bize "Ürünü alırken sizi çağrı merkezimiz arıyor, size 24 ay taahhütle aldığınızı söylüyor, ödeme bedelinizi söylüyor" dedi, biz "bu cümlede ürünün bizim olmasıyla ilgili bir şey geçmiyor ki, biz evimize gelen insanlara güvendik" dedik ama yine de derdimizi anlatamadık. Yani kısaca satış temsilcilerimiz evinizde ne söylemiş olursa olsun bizi bağlamaz (sanki bu kişilere bu yetkiyi veren Kale değilmiş gibi) dediler. Biz tekrar itiraz edip bize bir çözüm bulun deyince "24 ay daha 101,36 TL ödeyin ürün sizin olsun" dediler. 24 ay daha ödeyeceğim ve 48 aylık (4 yıllık) ürünü almış olacağım üstelik 24 ay önce yaklaşık 2000 TL'ye alabileceğim ürüne toplam 101,36*48=4865 TL ödeyerek. 22 aydır düzenli ödeme yapan, sesi çıkmayan insanlar, sizin tarafınızdan aranınca ortaya çıkan bir duruma niçin itiraz edecekler hiç düşünmeyin siz olur mu. Bu arada bize satışı yapan erkek temsilcinin numarasını verdiler onu da aradım ve adam bırakın beni dinlemeyi bir de üstüne benim sinirli sinirli konuşmama güldü, evet suratıma güldü.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm29 Aralık 2019 15:15

Sayın Aylin Ö. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo
Kale Alarm31 Aralık 2019 10:58

Sayın Aylin Ö. 31.12.2019 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Aylin
Aylin06 Ocak 2020 11:02

Salih Bey ile yaptığımız görüşme sonrası mağduriyetimiz geriye dönük olarak giderilmiştir. Kendisine teşekkür ederim. Kale gibi köklü bir firmadan da bu beklenirdi.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler