Kale Alarm  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tijen'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kale Güvenlik Sistemleri Abonelik İptali Ve Faturalandırma Sorunu

1.658görüntüleme
Tijen
Tijen 09 Aralık 2019 22:03
ÇözüldüÇözüldü
Tijen'in Teşekkür Mesajı
“Ogün Bey bu sabah aradı ve tüm sorularımıza tek tek cevap vermiştir. Kendisine anlayışı ve kibarlığı için teşekkür ederim. Ayrıca mağduriyetimizi karşılamak için gerekenleri yapacaklarını belirtmiştir.”

10.11.2017'de Kale alarm taahhütnamemiz başladı. 2018 Aralık ayında taşındık İzmir'e. İlgililer, sözleşmemizin 2 yıllık olduğunu belirterek bizden 400 TL'yi geçen bir ücret yansıtılacağını fakat böyle yüksek bir meblağ kabul etmeyeceğimizi belirttikten sonra ücreti 359,90 liraya düşürdü (bu arada cihazları biz taşıdık, onlar sadece demontaj-montaj işlemi yaptılar 359,90 TL'ye)!

İstanbul'da daha fazla ekipman ile 129,68 TL öderken, İzmir'de daha az cihaz ile 121,14 TL ödemek zorunda kaldık. Sebebi ise, dolar kuru vesaire.Pazartesi 2 Aralık 2019 tarihinde taahhütnamemiz yeni bitmiştir derken, iptal için numarayı arayıp işlemi başlatmak istiyorum, kendisi isteğimi kaydettiğini bana geri dönüş sağlayacaklarını belirtip kapatıyoruz. Salı günü geçiyor ses seda yok. Çarşamba günü bir hanımefendi arayıp iptal etme sebebimi tekrar soruyor fakat beni ikna edemeyeceğini anlayınca 144 TL demontaj için ücret yansıyacağını belirtiyor. Tamam deyip şu bankadan faturama yansıtabileceğini belirtip, kendisi bana hızlıca bir mail ve mesajdan bahsedip konuşmayı ivedi bir şekilde bitirdi. Mesaj geldi, sadece sözleşme numarası ve Kale alarm email adresi yazılıydı. O an ne yapacağımı anlamamıştım ve mail yazdım iptal etmek istediğime dair sonra dönüş yok.

Bugün 09 Aralık 2019, arıyorum iptal işlemim ne durumda diye. Yok efendim meğerse, Kale alarmın şu bankaya ait IBAN numaralı mesaj ile gönderilmeliymiş ve ben el yazısı ile sözleşmemi iptal etmemi istediğimi yazıp tarama yapıp o email adrese iletmem gerekiyormuş. 4 farklı kişi ile görüşüp ancak son ilgili arkadaş detaylı bilgilendirme yapıyor. Neyse ki gerekenleri hazırlayıp, küsuratı yuvarlayıp 145 TL transfer edip, dekontu, yazımı ve sitem dolu bir maili atıyorum. Müşteri memnuniyetsizliği değersiz bir detay Kale alarmda. Cevap beklediğim sorular-121,14 TL bir ücretten, sözleşme bittiğinde, müşteriyle görüşmeden neden 169,90 TL'ye geçiliyor? -2 yıllık bir taahhütname süreç içerisinde, taşınmayı sebep göstererek neden mevcut fatura tutarı değiştiriyorsunuz (hangi madde bunu açık açık belirtiyor acaba)? -Neden demontaj işlemi için 144 TL isteyip, bu site içerisinde gördüğüm kadarıyla başka müşterilerden farklı tutarlar talep etmişsiniz? -Neden arayınca, kimse detaylı ve açıklayıcı bir şekilde prosedürü anlatmıyor? -İptal işlemi neden bu kadar sürüyor? İptali beklemek ile geçen günleri faturaya yansıtmak için mi acaba? -Peki neden Aralık ayın boş geçen günlerin faturasını ödeyelim ki? Neden?

Kale Alarm Logo
Kale Alarm09 Aralık 2019 22:04

Sayın Tijen T. Ş. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo
Kale Alarm10 Aralık 2019 10:20

Sayın Tijen T. Ş. 10.12.2019 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Tijen
Tijen10 Aralık 2019 11:27

Ogün Bey bu sabah aradı ve tüm sorularımıza tek tek cevap vermiştir. Kendisine anlayışı ve kibarlığı için teşekkür ederim. Ayrıca mağduriyetimizi karşılamak için gerekenleri yapacaklarını belirtmiştir.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler