Kale Alarm'da Yanlış Sistem Takıldı

Ergun Ergun06 Temmuz 15:42

26 Şubat 2020'de Kale Alarm Ev sistemi takıldı. Ancak bir gün sonra arıza yapınca servis çağırdık. Gelen servis bu sistemin ev sistemi olmadığını ve yanlış takıldığını bize bildirdik. Bizde müşteri temsilcisini aradık aksaklığı gidereceğini yazdı. 

Daha sonra Kale Alarmdan aradılar sistemin değişmesi durumunda aylık fatura tutarının da değişeceğini söylediler. Kabul etmedim hata kendilerinin ve kesinlikle kabul etmiyorlar. Müşteri temsilcisi o günden beri hiçbir telefonuma cevap vermiyor. Yalan söylüyorlar karşınızda muhatap bulamıyorsunuz durumu hukuk çözecek.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ergun 4 hafta önce

Vermiş olduğunuz mail adresine attığım mailler teslim edilmedi ibaresi ile geri dönüyor

Kale Alarm Logo Kale Alarm 06 Temmuz 15:43

Sayın Ergun G. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler