Kale Alarm'da Haksız Cayma Bedeli, İptal Talebimi Kabul Etmeme Ve Tehdit

Beste Beste10 Temmuz 15:09

09/07/2020'de Kale Alarm'i arayıp, kampanyayla 130 liradan indirimle ayda 94 liradan toplamda 18 aydır kullandığım aboneliğimi iptal etmek istedim. 2 senelik sözleşmem bulunuyordu. Normalde yasal olarak 2 senelik sözleşme bedelinde cayma bedeli alınamaz. Ama şirketi tüm iyi niyetimle, bunca zamandır müşteri-hizmet ilişkimiz olması nedeniyle aradım.

Çağrı merkezinde, cayma bedelinin hesaplanıp tarafıma dönüleceği söyledi. Öteki gün borcum olmamasına ve ödemelerimi bir gün aksatmama rağmen tahsilat departmanı tarafından arandım. Bana 3200 lira bedel çıkardılar aboneliği bırakmam için. (kampanyalı kullandığım süre boyunca cayma bedeli alsalar 130-94=36 liradan 648 lira yapar ki bu da yasal değil.). Kalan aboneliğimi kullansam 600 lira para ödeyeceğim. Bunun yasal olmadığını, ödemeyeceğimi söyledim. 

Tekrar aradılar. Arayan arkadaş, ödeyeceksiniz, ödemezseniz ödetiriz gibi ağzını sallaya sallaya tehditkar ifadeler kullandı. Siz nasıl bir şirketsiniz dedim, böyle bir şirket dedi. Tabiri caizse biraz daha konuşsam topuğuma sıktıracağını falan söyleyecekti. Çok sinirlendim. Ardından asla ve asla aboneliğimi iptal etmeyeceklerini söylediler. 

Böyle bir hakları yok. Bu da yasal değil. Hayatımda hiçbir şirket tarafından bu şekilde tehdit edilmedim. Böyle bir şey yaşayacaksam gider tefeciyle konuşur adam tutardım aynı muameleyi görürdüm. Müşteriniz size para kazandıran şirket olmanızı sağlayan kişi. 

Bu şekilde nasıl davranabilirsiniz? Sokturme taktirma geri alma ücretlerinden bahsetmiyorum bile. N11 den alabileceğim basit alarmları gelip takıyorsunuz. Sırf firmayla çalışayım diye sizi tercih ettim. Aboneliğimi iptal etmiyor, paramı alıyorsunuz. Bu artık tek taraflı bir sözleşmedir, geçersizdir. Gereğini yapmazsanız da sonuçlarına katlanırsınız.

Yazıklar olsun! Kale'yle ilgili anahtar dahi olsa tercih etmem ve ettirmem. Sonuna kadar hakkımı arayacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Beste 10 Temmuz 16:24

Evet geri dönüş sağlandı. Bu sefer daha kibar bir bey tarafından aranmama rağmen bana teklif ettiğiniz şey, söküm ücretini ödeyin, kalan ayları ödeyin aralıkta teslim alalım. Bu zaten benim sözleşmeden doğan hakkımdır. Zaten yapacağım işlem budur. 0 memnuniyet. Ayrıca mail ile iptal talebimi göndermeye çalıştım. Mailbox'ınız full. Demek ki hiç okumuyorsunuz. Şaka gibi, gülünçsünüz.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 10 Temmuz 16:01

Sayın Beste Ö, 10.07.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo Kale Alarm 10 Temmuz 15:16

Sayın Beste C.Ö. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler