Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Uğur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Kale Alarm Yanıltıcı Abonelik Yapılması

768görüntüleme
Uğur
Uğur 02 Ekim 2020 13:59
ÇözüldüÇözüldü
Uğur'un Teşekkür Mesajı
“Uğur bey ile görüşüldü, gerekli çözüme ulaşıldı teşekkürler”

Kale Alarm ile yılbaşında firmamıza gelerek abonelik detaylarını görüştük, evimizde bulunan başka marka alarm yerine ekonomik olduğu için tercih de bulunduk, sözleşmeyi firma üzerinde yaparak faturasını firmaya kullanabileceğimiz belirttiler, bu nokta çok önemli bize kurumsal sözleşmelerde cayma hakkımızın olmadığını kesinlikle belirtmediler, sonrasında kurulum için arkadaş evimize geldi ve kurulumu yaptı, kurulan cihazın kurulum bittikten sonra tarafımıza elektriklerin kesildiğinde telefon hattının da kesilebileceği belirtilerek ek maliyet ile sim kartlı model ile fark verilerek değiştirilebileceği söylendi. 

Bu bedel ile vazgeçtiğimizi diğer alarm şirketi ile aynı tutara ulaştığı için bunu kabul etmedim ve ertesi gün 15 günlük cayma hakkım olduğunu düşünerek iptal ettirmek istedim, müşteri hizmetleri böyle bir hakkım olmadığını o an bize belirtti, ben de abonelik için gelen arkadaşları aradım, halletmeye çalışacaklarını belirterek beni uzun bir süre oyaladılar, tekrar müşteri hizmetlerini aradığında kurulumun yerine değil evime yapıldığını ve sözleşmenin art niyet ile iş yeriymiş gibi yapıldığını söyleyince cevaben biz sizin evden çalışıp çalışmadığınızı bilemeyiz gibi bir saçma cevap ile karşılaştık, bu aya kadar halen bir kez dahi düğmesine basmadığım alarm sistemi evimizde durmaktadır. 

En azından düzenli ödemesini yaptığımız cihazın abonelik yapılan şirketimize montajının yapılmasını istiyoruz. Veya iptal edilerek cihazın veya aboneliğin bitirilmesini istiyoruz.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm02 Ekim 2020 13:59

Sayın Ugur D. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Uğur
Uğur02 Ekim 2020 16:40

Uğur bey ile görüşüldü, gerekli çözüme ulaşıldı teşekkürler

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler