sta-4-hoverİyi Çözüm

Kale Alarm Sözleşmede Yer Almayan Cayma Bedeli

Aysenur Aysenur15 Ağustos 10:30

15.08.2020 'de yurt dışına taşınma sebebiyle Kale Alarm müşteri hizmetlerini arayarak sözleşme fesih işlemlerinin başlatılmasını istedim. Call center'daki arkadaş aranacağımı ve cayma bedeliyle ilgili bana bilgi verileceğini söyledi.

1) Kimse aramadı, ay sonunda evden çıkacağım. 2) Cayma bedeli sözleşmede yer alan bir madde değildir.

Hemen aranmadığım takdirde Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star empty-star
4.0/5

Cevaplar

profile-icon Aysenur 28 Ağustos 15:55

Desteği için Emre Bey'e teşekkür ederim. Kendisinin hızlı dönüşü ve desteğinden bağımsız olarak fesih bedeliyle ilgili marka ile olan anlaşmazlığımız devam etmektedir.

profile-icon Aysenur 28 Ağustos 15:36

Kale alarm hala tarafıma dilekçe ile talep ettiğim fesih bedeli detaylı kırılımını yazılı olarak iletmemiştir. Telefonda görüştüğüm iptal biriminden Emre Bey ileteceğini söylemiş, 1 hafta geçmesine rağmen göndermemiştir.

profile-icon Aysenur 20 Ağustos 08:00

Hala Kale tarafından tarafıma bir dönüş olmamıştır. Mahkemelik olmak Kale'nin kaderi herhalde.

profile-icon Aysenur 18 Ağustos 10:18

Sözleşmede belirtilmeyen, fiyat kısımlarının ve alınan ürünlerin karşısına yazılmayan satış temsilcisi tarafından tarafıma açıklanmayan "Kampanya" indirimleri tarafıma ödetilmek isteniyor. Bu bilgiler satış temsilcisi tarafından bana verilmemiş, sözleşmede de ifade edilmemiştir. Açıklama kısmına yazılan tüketiciyi yanıltıcı ve kandırmaya yönelik 3 harfli kod ile tarafıma bildirildiği iletilmiştir. Ancak bu kodların karşılığı açıklama yoktur. Kodların açıklaması benimle paylaşılmamıştır, sözleşmede yer almamaktadır. Bununla birlikte 2 yıllık kullanımda alınacağı belirtilen 1200 TL'lik yıpranma bedeli, 6 aylık kullanımda da alınmaya çalışmaktadır. 6 aylık yıpranma ile 2 yıllık kullanma aynı değildir. Tüm bunlarla birlikte detaylı kırılım içermeyen fesih bedeli SMS ile tarafıma değil, babama iletilmiştir. İptal işleme alındıktan sonra CİMER ve tüketici heyetine başvurulacaktır.

profile-icon Aysenur 18 Ağustos 10:02

Dilekçemi verdim, söküm tarihi için kimse ulaşmadı.

profile-icon Aysenur 17 Ağustos 11:52

İptal talebim dikkate alınmıyor. Pronet gibi değil diye girdik, daha beter çıktı.

profile-icon Aysenur 17 Ağustos 11:49

Hala kimse aramadı.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 16 Ağustos 12:52

Sayın Ayşenur H. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler