Kale Alarm Sonu Pişmanlık

Elif Elif22 Temmuz 14:07

2016 Temmuz ayında başlattığım aboneliğimi 10 Mart 2020 tarihinde evin satış durumundan dolayı iptal etmek istediğimi dilekçe ile belirtilen adrese gönderdim. Dilekçemde evi yeni sahiplerine 5 Nisan 2020 'de teslim edeceğimi ve gerekli ekipmanları gelip sökmelerini talep ettim. Kale güvenlik belli bir tarih aralığı vererek süreç içinde geleceklerini bildiren bir arama yaptılar ancak asla teknik ekip gönderilmedi. Evi teslim etmeden son kez bir dilekçe daha yazarak cihazlarını almalarını, sonrasında sorumluluk kabul etmediğimi anlatan 2. Dilekçe ve 6 kez aramama rağmen yetkililer size geri dönüş yapacaktır diye süreci atlattılar. 

Evi sahiplerine teslim etmemden 35 gün sonra demontaj kaydımın olduğunu cihazları almaya geleceklerini söyleyen teknik servis elemanı aradı yeni taşınanlardan cihazları teslim alamadıklarını söyleyerek 141 TL demontaj ücreti adı altında fatura oluşturuldu. Sözleşmede yer aldığı için bu ücreti de ödedim. Kale Güvenlik şu anda her ay talep etmediğim halde kayıt oluşturup kredi kartımdan 141 TL çekmeye çalışıyor. 

Son olarak 20 Temmuz'da arayarak cihazları kendilerine teslim etmediğim için cihazları faturalandıracaklarını bildirdiler. Süreci kendilerine anlatmama, kendilerinin hatası olduğunu belirtmeme rağmen sürecin böyle ilerlediğini, istersem yasal haklarımı kullanmamı tavsiye ettiler. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Elif 23 Temmuz 16:09

Kale Alarm 1 gün içinde hızlı bir şekilde geri dönüş sağladı ancak anlaşmak mümkün değil. Demontaj için gerekli süre içinde teknik servis göndermedikleri gibi, evi yeni alanlardan eksik ürün teslim aldıkları için indirimli ücretlendirme yaparak benden 634 TL ödeme istediklerini ancak bu şekilde kolaylık sağlayabileceklerini söylediler. Gerekli sorumlulukları yerine getirmeyip, bedelini müşteriye ödetmek ne kadar doğru diye sormak isterim.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 23 Temmuz 16:01

Sayın Elif L. , 23.07.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo Kale Alarm 22 Temmuz 14:10

Sayın Elif L, Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler