Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Kale Alarm Nakil İşlemi Yapılmadı

profile
Nihat
25 Ekim 2023
895

9 Ekim Pazartesi 1. Arama - Nakil Talebi "Yeni taşındığım apartmana hırsızlık yapan bir kişi girdi, bu sebeple acil olarak destek talep ediyorum." Bilgisiyle nakil talebi oluşturdum. Alarm nakil bedeli ödenmesi halinde yapılacaktır.

Ödeme yapıldı, dekontu mh@…com.tr adresine gönderildi.

9 Ekim Pazartesi 2. Arama - Nakil Talebi Tekrar Kamera sisteminiz de varmış, KDV de ödemeniz gerekiyor. Bilgisi verildi.

Eksik olduğu söylenen ödeme yapıldı, dekontu mh@…com.tr adresine gönderildi.

9 Ekim Pazartesi 3. Arama - Nakil Talebi Tekrar Tekrardan apartmana hırsızlık yapan bir kişi girdiğini belirttim ve nakil işlemlerinin acil olarak değerlendirilmesini rica ettim.

10 Ekim Salı 18.30’a kadar kimse aramadı. 10 Ekim Salı 18.31’de ben arayarak yeniden talepte bulundum. Yaptığım bu telefon görüşmesinde teknik ekiple görüşüldü ve perşembe günü (12 Ekim Perşembe günü) olacak şekilde tekniğin randevuyu organize ettiği belirtildi.

16 Ekim haftasına geçildi ve 12 Ekim Perşembe günü kimse tarafından aranmadım.

Sonrasında hem alamadığım nakil hizmetim, hem de kullanamadığım alarm & kamera sistemimin iptali için başvurdum.

Şimdi burada sorumlu ve sorunlu olan teknik ekip olmasına rağmen, sanki ben gerekenleri yerine getirmemişim gibi, iptal etmemek için yapılan kısa bir konuşmanın ardından, kendi kendine bomboş evde duran alarm ve kamera sistemimin çalıştığı, hizmetin verildiği bilgisi aktarılarak, iptal işleminden doğacak cayma bedeli bana yıkılıyor.

1- neden cayıyorum? Çünkü siz güvenlikten sorumlu bir firma olarak güvenlik konusunda altını çizdiğim tarafta sorumluluklarınızı bana söz verilen zamanlarda yerine getirmediniz.

Bu cayma değil, bu sizin bana taahhüt ettiğiniz hizmeti, güvenlik endişem olmasına rağmen zamanında yerine getirmediğiniz için alamadığım hizmetin iptal talebi.

2- hizmet aldınız deniyor, nerede alamadım? Hizmet boş evde duran alarm ve kamera sistemi. Taşınması halinde hizmet bana verilmiş olacaktı. Ancak boş evde kaldığı sürece, hizmeti ben mi almış oluyorum? Hayır!

Nakil edildi mi? Hayır!

Nakil hizmeti aldım mı? Ürünü yaşadığım yerde kullanıyor muyum? Hayır!

O zaman hizmet alamadım, alamıyorum. Alamadığım hizmetin de kullanılmama bedelini bana yansıtamazsınız.

Üzerine nakil ücreti alınmış olmasına rağmen, para sizde, ürünlerin kontrolü sizde. Ben hangi ürünü kullanmış oluyorum?

Bu sebeplerden ötürü süreci yasal zemine taşıyacağım. Bana da buyurun taşıyın, cayma bedelini ödersiniz dediler.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kale Alarm Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 9 dk 21 sn
Kale Alarm Logo
25 Ekim 2023 15:33
Nihat
Nihat
25 Ekim 2023 16:34

Merhaba, Çözüm merkeziniz tarafından arandım ve maalesef çözüm üretmek yerine, hizmet alıyorsunuz zaten cevabı aldım. Boş evde duran ve yeni taşındığım yere nakledilmeyen, nakil ücreti alınmış sistemi kullanmadığım için iptalini istedim. Cayma bedeli ödemek zorundasınız deniyor. Sistemi kullanamamam benim hatam, kabahatim değil. Çözüm üretilmesi gereken konuda da beni mağdur etmeye devam ediyorsunuz.

Benzer Şikayetler

İzmir Kale Alarm Sistemleri Tarafından Mağdur Olduk!

profile
Muhittin
3 hafta önce
346

24/11/2023 tarihinde Kale Alarm satış temsilcisi O***B***, kendisini bölge müdürü olarak tanıttı. Kullanmakta olduğumuz P***alarm sistemini iptal edip Kale ile çalışmamızı, bunun karşılığında P***'ten cayma bedelini ödeyeceklerini belirtti. 'Siz sadece indirim yansıtma bedelini ödeyeceksiniz' dedi. ...

5
Çözüldü

Kale Alarm Yüksek Cayma Bedeli

profile
Atakan
10 Ekim 2023
927

Ben İşletmemde Kale alarm olarak güvenlik sistemleri tarafında hizmet almaktayım. İşletmeyi kötü gidişat sebebi kapatma kararı aldım. Telefona yansıtı...

5
Çözüldü

Kale Güvenlik Alarm Sistemleri Amatörlüğü

profile
Duygu
13 Eylül 2023
890

Kale güvenlik alarm sistemleri ile ilişiğimi kesmek istiyorum. Mayıs ayında 1 hafta kullandığım hatta kullanmadığım diyeyim alarm sistemi 6 bin cayma ...

Kale Güvenlik Alarm Sistemleri Amatörlüğü
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Burcu
Burcu

Ben de aynı şeyle uğraşıyorum bulaşmaz olsaydım

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Kale Alarm Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 9 dk 21 sn
Benzer Şikayet Yaz