sta-4-hoverİyi Çözüm

Kale Alarm Nakil Bedeli Alıp Nakil Kaydını Becerememek

Fatih Fatih09 Eylül 03:22

21.08.2020 tarihinde ücreti ödenerek yapılan nakil başvurusuna istinaden 24.08.2020 tarihinde teknik ekip tarafından cihaz sökülüp tarafıma teslim edildi. Taşındığım eve montaj için 27.08.2020 tarihinden bugüne şirketi her arayışımda 3 günü içinde montaj yapılacak denip bir sonraki arayışımda kayıt oluşturulmadığı söyleniyor. Düşünün ki bu durumu birkaç kez yasıyorsunuz! Bu donemde aksilikler çok normal anlayışla karşılıyorum ancak müşteriyle dalga geçer gibi iş yapmak kabul görmez. Alarmı keyfe keder değil evde olmadığımızda içimiz rahat veya evdeyken güvenle uyuyalım diye alıyoruz ama Kale Alarm 'ın böyle bir vizyonu olsaydı işler başka şekilde yürüyebilirdi. Ya o çalışanlarınızın ne iş yaptığı hakkında hiçbir fikriniz yok ve sürekli müşteri kaybetmeye mahkumsunuz ya da devamını çok vakti olan o çalışanlarınız tamamlasın!

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star full-star
5.0/5

Cevaplar

profile-icon Fatih 09 Eylül 17:33

Esin hanım ile görüştüm sorunun çözüleceğiyle ilgili söz aldım. Aynı sorunları yasamamak dileğiyle teşekkürlerimi sunarım.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 09 Eylül 07:19

Sayın Fatih O. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler