Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Buse'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kale Alarm Kurulum Öncesi İptal İstedik, İptal Edilmiyor, Cayma Bedeli İsteniyor

622görüntüleme
Buse
Buse 30 Kasım 2020 19:46
ÇözüldüÇözüldü
Buse'nin Teşekkür Mesajı
“Ezgi hanım sorunumu çözdü, kendisine teşekkür ediyorum.”

Başka bir firmadan güvenlik hizmeti almaktayız, değiştirip kaleye geçmek istedik, ücretsiz keşif ve montaj için başvuruda bulunduk, gelindi. Ayın 27'sinde diğer firma ile taahhüdün bittiği, 27'sinde kurulum istediğimizi belirttik. Bizleri ayın 23, 24'ü gibi sözleşme almak için ziyaret edeceklerini belirttiler. 27'sinde de mağdur kalmadan sisteme sahip olacaktık. Ama o gün sözleşme için gelen olmadı. 27'sinde arayıp gelinmediğini söyledik. 28'inde gelindi, hemen imzalayalım sözleşmeyi hemen kurulum yapılsın dendi. Biz de imzaladık, imzalardan sonra yok kurulum bugün olmaz, pazartesi olacak dendi. Bugün pazartesi ve kurulum olmadı.

Bizde sözleşmede geçen herhangi bir bedel ödemeden sebep göstermeden 14 gün cayabilirsiniz maddesine dayanarak iptalini istedik. Daha başlangıcında bir ton sorun yaşadığım firmaya yerimin güvenliğini emanet etmek istemiyorum bu da benim en doğal hakkım. Bu saatte sürekli aranıp, yarın kesin kuruyoruz vs. Deniyor. Ben bana gelindiği gün yan dükkana hırsız girdiğini diğer firma ile taahhüdün bittiğini önceki sözlerini tutmadıklarını söyledim, keza yandaki dükkana da referans oldum. 

Hemen imzalayalım arkadaşları gönderiyorum ben derken hemenin o günü kapsadığını düşündük, pazartesiyi bile kapsamıyormuş. Bir de telefonda cayma bedelinden söz ettiler. Çok affedersiniz de kurulmayan sistemin Nesine bedel ödeyeceğim? Baştan sona saçmalıklar serisi. Bu ülkede düzgün bir güvenlik firması mevcut değil. Kale de buna dahil.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm30 Kasım 2020 19:48

Sayın Buse Ö. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Buse
Buse01 Aralık 2020 11:20

Ezgi hanım sorunumu çözdü, kendisine teşekkür ediyorum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler