Kale Alarm Kullanmadığım Ofisin Alarm Sistemi Parasını Ödemek

Asya Asya1 hafta önce

30 Haziran 2020 itibariyle salgının olumsuz nedenlerinden dolayı ofisi kapatmak zorunda kaldım. Kira sözleşmesine göre 3 ay önce bildirmem gerekmesine rağmen 15 gün dükkan sahibine bilgi verdim ve yarın ofis kapanıyor. Kasım 2019'da ofise alarm ve kamera sistemi taktırmıştım. Durumu aktardım. Önce taahhüt öncesinden iptal olacağı için 5.600 TL fesih ücreti istediler. Ardından da ısrar edince kamera sistemini ücretsiz fesih edip sistemi söktüler ve alarm sisteminin ödemesinde bir miktar indirim yaptılar. Ancak yarın (1 Temmuz) saat 14.00'te dükkan sahibi anahtarı almak için Dalaman'dan gelecek ve anahtar bizde olmayacak. Alarm çalabilir, kim girip kapatacak, kiracısı olmadığım bir dükkanın alarmı için belki de sık sık aranacağım. Kale alarm'a durumu aktardım, maalesef yeterince size yardımcı olduk, biz de ticaret yapıyoruz, dediler. Fesih ücretini ödememi istediler. Benim zaten fesih ücretini ödeyecek durumda olsa ofisi de kapatmam lazım. Tüm taahhütlü sözleşmelerin Corona'dan dolayı zor durumu düşüren taahhüt sahiplerini düşünerek ele alınması lazım değil mi? Gelip ürünü satarken her türlü destek ve yardımlarını esirgemeyen kurumlar, iptal sırasında da "maalesef" deyince, bugünler geçince yeniden müşterisi olmayacağımızı da bilmeliler. Pandemi, korona, mücbir sebepler içindedir. Ekonomik olarak ülkece herkesin birbirine destek olduğu bu zamanlarda, sözleşmeler, taahhütlerin bir geçerliliği yoktur. Bu nedenle bu kadar köklü kale alarm sisteminden beklediğim, müşterisini mağdur etmemesidir. Şikayetvar'a yazacağım, dediğim, "buyurun yazın" demesi değildir, bir çözüm bulmasıdır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Asya 1 hafta önce

Kale varsa, çözüm var deniyor, ancak biz bir çözüm yoluyla karşılaşamadık. Kale Alarm'la ilgili şikayetlerime tüm mecralarda cevap alana kadar devam edeceğim. Sadece şahsım için değil, pandemi dönemine mağduriyet yaşayan tüm tükecisi ve KOBİ'lere de destek ve emsal olsun. Kale Alarm Direktörü Melih İke Bey'e de yazdım. Duyarlı bir dönüş bekliyorum kendilerinden.

profile-icon Asya 1 hafta önce

Bu sabah yazdığım şikayete istinaden beni Kale Alarm Genel Müdürlükten Uğur Bey aradı, tavrımı art niyetli olarak değerlendirdi. Son derece saygısız bir tutumdur. 1 Temmuz 2020'de saat 14.00'te ofis anahtarına ofis sahibine teslim ettikten sonra ofise giremeyeceğimi belirttim. Geçen hafta böylesi bir durum yoktu, anahtarın bende kalma ihtimaline karşı önerdikleri sadece kamera sisteminin iptali ve alarm sistemindeki ödemenin düşürülmesini kabul etmiştim. Ancak anahtarı ofis sahibi Dalaman'dan gelip alacak ve olası bir sorun durumunda Kale Alarm aradığında benim ofise girip alarmı kapatmam söz konusu olmayacaktır. Alarmı söküp bana teslim edebileceklerini ya da fesih bedelini ödemem karşılında iptal edeceklerini söylediler. Benim anlatmaya çalıştığım, sadece fesih bedelini ödeyebilseydim ofisi fiziki olarak kapatmak zorunda kalmazdım. Bugün ülkede seferberlik ilan edildi, herkes herkese yardım ediyor, KOBİ'ler bu ülkenin can damarı. Kısa çalışma ödeneklerine devam kararı verildi. Devlet ve hükümet elinden geleni yapıyor. KOSGEB yeni destek programları başlattı. Özel sektörden de çok güzel destek örnekleri var. Anadolu Efes, restoran işletmelerine destek oldu. Yemek Sepeti keza desteğe devam ediyor. Kale Alarm ise fesih bedeli konusunda ısrar ediyor, "biz kamera sistemini iptal ederek destek olduk, " deyip kenara çekiliyor. Benim kişisel ekonomik çöküşüm olsa Kale Alarm haklıdır, sonuna kadar alsın fesih bedelini. Ancak tüm dünyada, ülkemizde salgından kırılmış durumdayken bu ısrarı yersiz buluyorum. "Ne yaparsanız yapın, başka işlem yapılmayacaktır" tavrı bizim gibi KOBİ'lerin durumunu, devletin KOBİ'ler için yaptığını yok saymaktır... Kale Alarm'a yakışan tavrı ve davranış umarım gelir.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 1 hafta önce

Sayın Asya ç , 30.06.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo Kale Alarm 1 hafta önce

Sayın Asya Ç, Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler