Kale Alarm  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emre'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Kale Alarm Hatalı Kurulum, Ciddiyetsiz Firma Yetkilileri

617görüntüleme
Emre
Emre 30 Ekim 2020 13:40

Bugüne kadar aldığım en yanlış hizmet alımı kararı.  Satış temsilcisinin yaptığı sözleşme sonrası tüm süreçlerin aksak yürüdüğü, yaptığı ten haberi olmayan insanların bir araya toplanıp sorun çıktığında topu birbirlerine atarak, müşteriyi bir başına bırakan, yaptıkları işin aksine en ufak güven vermeyen şirket.

Sorunlar sözleşme imzalandıktan sonra kurulum ne zaman yapılacak diye beklerken peşin peşin daha hizmet almaya başlamadığım aboneliğin parasını kredi kartımdan çekmeleri ile başladı.  Kuruluma gelen kendinden bir haber, taşeron firma çalışanı, vasıfsız teknik servis elemanı, montajı yanlış yaptığından doğramalarım delik deşik olduğu halde (ilk montajı yanlış yaptığı için 2. Kimi yerde 3. Set deliği açtı) halen daha doğru montajı yapmayı başaramadığından alarmı aktif hale getirdiğimde vasistaslı pencereleri açık görerek boş yere alarm çaldığı için, onun işini düzeltmeye gelen diğer servis yetkilileri kabul edemeyeceğim bir çözüm olan başka delikler açılarak sorunun giderilebileceğini söyleyerek, beni sorunumla baş başa bırakıp gittiler. 

Bunun dışında ilk kurulumda cihazın hareket sensörünü yanlış modda sisteme bağladığı için Sleep modunda alarmı kurduğumda evin içinde dolaşmamdan sinyal alan cihaz her seferinde aktif hale gelerek alarmı kullanmamı imkansız hale getirdiği gibi tüm bu sorunlar sebebiyle   kurmadığım alarm yanlış yere yapılan kutu montajı sebebiyle sinyal kaybı yaşadığı için her gece call center tarafından sinyal kaybınız var diye uyandırılıyorum.

Yaptıkları işten bir haber olan call center muhataplarına her aradığımda aynı sorunları anlatmaktan sıkılmama rağmen onlar kayıtlarında açık duran arızalara bağlı şikayetlerimi 2 haftadır tamamlayamadılar.  Sonuç olarak daha hiçbir hizmet vermeden parasını aldıkları alarmı kullanamadığım gibi neredeyse her gece call center tarafından rahatsız ediliyorum.

İlk başlarda bu forumda her sorunu çözdüğü için çok başarılı olduğunu iddaa ederek arayan müşteri ilişkileri temsilcisi kişi dahil olmak üzere kimseden dönüş olmaması ise Kale Alarm'ın ciddiyet seviyesinin en büyük göstergesi.

Gelişme
Gelişme

03 Kasım 2020 21:51

Aylık bedel olarak 250küsür tl gibi bir rakama sözleşme imzalayıp, 2. Aydan itibaren de 5 ay boyunca %50 indirim ile hizmet vereceklerini taahhüt etmelerine rağmen Bugün 03/11/20 itibariyle, 12/10/20 tarihinde kurulum gerçekleştirdikleri ve sistemi yanlış kurdukları için hizmet alamadığım alarm/güvenlik hizmeti için kredi kartımdan sorgusuz sualsiz 3 farklı işlem ile 440TL rakam çektikler. Birinci öncelikleri hizmet vermek, hatalarını ve evime kurulumda verdikleri zararları telafi etmeleri gerekirken yapılan bu tahsilatlara verebileceğim tek anlam niyetlerinin müşterilerini söğüşlemekten başka bir şey olmadığı. Buradan yazmadıkça sorunlarım için geri dönüş bile yapmayan firma yetkililerini bir aynaya bakıp, yaptıkları işe ve kendilerine ve müşterilerine saygıya davet ediyorum. Kurulumdan bu yana 23 gün geçmesine rağmen düzgün hizmet alamadığım gibi evime verilen zararlar ile maddi ve her gece sinyal kaybı nedeniyle gecenin 2sinde 3ünde uyandırılarak manevi zarara uğraratarak sinirlerimin zayıflamasına sebep olunmasının nasıl bir savunması olabilir öğrenmek istiyorum

Kale Alarm Logo
Kale Alarm30 Ekim 2020 13:53

Sayın Emre E. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Emre
Emre09 Kasım 2020 15:44
 

Verilen zararın kesin çözümü için gereken doğrama değişimi maliyeti 7750TL (Pimapen bayi fiyatı) tutarı yüksek bulan Kale Alarm'ın komik teklifi yaklaşık 375TL tutarındaki 3 aylık fatura indiriminden öteye geçemedi. Yapılan tadilatın fotoları ektedir

Yorum yazabilmek için ya da .

Benzer Şikayetler