sta-4-hoverİyi Çözüm

Kale Alarm Hareket Sensörü Çalışmıyor Ve Abone Ücret İadesi Yapılmıyor

Melike Melike21 Ağustos 23:08

Şubat ayı itibariyle tadilatı başlayan dükkanımız için Kale güvenlikle anlaşmamızı yaptık. Dükkan kaba inşaatta olduğu için kablo çekilmesi, kutularının bazıların montelenmesi (ki ona göre üzerine mobilya kesilebilmesi için) yapıldı. Satış temsilci yönlendirilmesi ile hepsi sağlandı. İnşaat süresince bu işlemler yapılacak, inşaat bittikten sonra kalan işlemler yapılıp biz istediğimiz zamanda aktive olması sağlanacak bu süre zarfında da abonelik ücreti alınmayacaktı. Pandemi süreci dolayısıyla dükkan haziran ayının sonunda açıldı. Mart ayında ilk fatura geldi. Satış temsilcisine sorduğumda ilk ay olduğu için olduğunu ve paranın hemen iptali olacağını belirttiler. Para yatmadı. Bir sonraki ay yine kartımızdan para geçti. 

Yine sorduk pandemi dolayısıyla gecikme olacağını yatacağını söylediler yatmadı. Haziran ayına kadar aynı şey söylendi ve asla para iadesi yapılmadı. Haziran sonunda dükkan açıldı ve sistemin eksik ürünleri için servis talep ettik. Şifreleme yaptık sistemi kullanmaya ilk o zaman başladık. Siren takılamadı çünkü keşif sırasında oraya uygun kablo çekilmemiş. Sirenin dışarıdan da caydırıcı etkisi düşünülürse o olmadan ve ses olmadan alarm sisteminin manası yok. Siren için kablo çekilemiyor. Para iadesi için satış temsilcisini devre dışı bırakıp müşteri hizmetlerine talepte bulunduk. Satış temsilci ile WhatsApp görüşmelerimizi kanıt olarak istediler tüm görüşmeleri iade edileceğine dair her detay görüntü olarak iletildi. 

Fakat sonuç olumsuz. Çünkü size sinyal geliyordu diyorlar. Satış temsilcisinin verdiği bilginin yanlış olduğunu aktarıyorlar. Satış temsilcisinin yanlış yönlendirmesi benim sorunum mu? 4 ay boyunca bu sisteme girip şifre ile alarm kurma/devre dışı bırakma yapmadığımızı bunu sistemden gördüklerini belirtmeme rağmen kabul etmediler Üstüne sistem çalışmıyor. Hareket sensörleri %80 çalışmıyor dükkana girdiğimizde alarm ötmüyor. 

Haksız abonelik ücretinin alınması iadesi yapılmaması, satış temsilci yetersizliği, keşiflerin yanlış olması, alarm sisteminde parça eksikliği olması, sistemin çalışmaması ve kale güvenliğin bu tutumuna karşılık üyelik iptali istedim. Güvenlik şirketi ama müşteri ile güvenli iletişim sağlanmıyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Sml
full-star full-star full-star full-star full-star
5.0/5

Cevaplar

Kale Alarm Logo Kale Alarm 25 Ağustos 14:08

Sayın Melike K, 25.08.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

profile-icon Melike 23 Ağustos 17:59

Sayin yetkili, müşteri hizmetlerinizle defalarca görüşüldü fakat nispet sonuçlar alindi. Tekrar görüşüldüğünde olması gereken sonucu alacağımızı sanmıyorum. Üyelik iptali 2 ile 7 is günü içerisinde tamamlanıyormuş, onun tamamlanmasını bekliyoruz. Teşekkürler.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 23 Ağustos 14:53

Sayın Melike K. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler