Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Harun'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kale Alarm Fahiş Fiyat Kampanyası

1.074görüntüleme
Harun
Harun 13 Kasım 2020 13:20
ÇözüldüÇözüldü
Harun'un Teşekkür Mesajı
“Şikayetim değerlendirmeye alınarak müşteri hizmetlerinden salih bey tarafından çözüme kavuşturuldu teşekkürler”

Aylık abonelik ücreti adı altında sistem sizi güzelce söğüşlüyor. Şöyle ki ;2018 temmuzda güvenlik gerekçesiyle Kale Alarm sistemlerine abone oldum. Aylık 150 TL sabit fiyat garantisiyle 2 yıl sözleşme yaptım. 6 ay süre geçmedi ki fiyat aylık 170 TL oldu , cart vergisi curt farkı vs. Millet olarak zaten alışık olduğumuzdan sesimiz çıkmadı . Sözleşmem biter bitmez 250 TL'lik faturalar gelmeye başladı. Otomatik ödemede olduğundan 3 ay sonra fark edip mail attım;fiyat böyle olacaksa abonelik iptali istiyorum diye. 

Cevap veren olmadı, sonrasında faturanızın günü geçti diye aradılar (başka bir sıkıntı için asla aramazlar) dedim ki bu fatura yüksek, dediler ki kampanyamız vardı ama ödenmemiş 1 faturanız olduğundan size bildirim yapılmamış kampanyalı fiyat 204 TL imiş. İtiraz ettim. Ben sizin müşteriniz değil miyim neden bildirmediniz kampanyayı mail atmıştım vs. dedim. 

Alarm sesi dışında taahhüt edilen hizmetlerin hepsi para odaklı. Kapı alarmı çaldığında sizi telefonla arayıp "alarmınız çaldı "demekten başka bir hizmet yok. Bunu zaten komşularınız ücretsiz olarak yapıyorlar. Sistemin sökülmesi ve abonelik iptali için geç te olsa başvurumu yaptım zararın neresinden dönülse kârdır hesabı.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm13 Kasım 2020 13:58

Sayın Harun O. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Harun
Harun13 Kasım 2020 17:05

Şikayetim değerlendirmeye alınarak müşteri hizmetlerinden salih bey tarafından çözüme kavuşturuldu teşekkürler

Kale Alarm Logo
Kale Alarm13 Kasım 2020 17:20

Sayın Harun O. 13.11.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

1 Yorum

Osman
Osman17 Aralık 2020 16:58
 

Nasıl bir çözüme kavuştu? Paranızı mı iade ettiler? 24 ay 150 TL olan taahhüt yükselmemesi gerekiyor. Aradaki farkı ödediler mi? Ben bağlatmayı düşünüyorum ama sızın cevaplarınız önemli benim için.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler