sta-4-hoverİyi Çözüm

Kale Alarm Eg22020000050230 No Lu Fatura

Bertan Bertan08 Ekim 12:33

Merhabalar,

Şikayetim şu, 3 Ekim tarihinde 354 TL söküm ücreti aldınız. 6 Ağustos tarihinde 2 defa söküm ücreti aldınız. Toplam 3 alarm eder. Kaldı ki ben zaten taahhüt sürelerim bitti geçti siz kendi malınızı almaya gelince para alıyorsunuz. Benim hesaplarıma bakın bakalım kaç yıllık müşteriymişim.

Tamam söküm bedelini anladım emek vb... Gibi kendinizce sebepleriniz olabilir.

Ama 3 ekimde neyin söküm bedelini aldınız.

Toplam 3 alarm kullanıp 2 tanesi direk bana ait olup, 1 tanesini de annemin adına kullanmaktaydım. Düşüncem o ki 3 Ekim civarlarında anneme ait olan alarmı söktünüz. Bu zaten taşınacak olan bir sistem. Anneme acaba bunun için mi bir bedel diye sordum ama sizinle bunun bedelsiz olarak taşınacağını konuşmuş.

Konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyorum.

Gelişme :

3 hafta önce

Merhabalar,

Daha önce yapmış olduğum şikayete istinaden beni arayıp yardımcı olmuştunuz. Ancak tarafıma tekrardan 354 TL değerinde bir fatura yansıtıldı. Üstelik Temmuz ayında kapattığım depo için. Buradan söküm işlemi için izlere gerekli irtibat numarasını da aylar önce vermiştim ve sökülmüştü.

Tekrardan böyle bir durum içerisinde olmak canımı sıkıyor.

Üstelik artık Kale Alarmın kredi kartıma ücret yansıtmasını istemiyorum.

Kesinlikle ve kesinlikle bünyenizde bulunan tüm iletişim, hesap, banka, kart, adres, kişisel verilerinin tamamınında silinmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
full-star full-star full-star full-star full-star
5/5

Cevaplar

Kale Alarm Logo Kale Alarm 08 Ekim 14:25

Sayın Bertan G. 08.10.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

profile-icon Bertan 08 Ekim 14:11

Kısa sürede sorunumu çözdüğünüz için teşekkür ederim. Arayan kişi Salih bey, yardımcı oldu, teşekkürler.

Kale Alarm Logo Kale Alarm 08 Ekim 13:00

Sayın Bertan G. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler