Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kale Alarm Cayma Bedeli Problemi!

672görüntüleme
Murat
Murat 04 Kasım 2020 18:13

Kurulum öncesi sistemde o var bu var denildi. Kurulduktan sonra sistemde özelliklerin olmadığını fark ettik. Takılan sistemden memnun kalmayıp alarm sisteminin kurulduğu gün (25.09.2020) iptal işlemleri başlattık. Müşteri hizmetlerindeki görevliler faturalandırmanın durdurulduğunu, cayma bedeli olmadığını, sistemin söküleceğini beyan ettiler.Ardından birkaç gün sonra satış yapan ekip geldi. Hayır efendim bunlar sistemde var dedi. Uygulamayı açtılar şuradan yapılıyor diye. Uygulama çalışmadı. Normalde hemen açılır neden böyle oldu bilmiyoruz vs. Dediler. Neyse sonuç olarak olduğunu iddia ettikleri özellikleri kendi ekipleri de çalıştıramadı.

Aradan bir ay geçti yüklü bir cayma bedeli ile iptal gerçekleşti. Bu 1 ay içerisinde müşteri hizmetleri ile 15-16 kere görüşmüşümdür. Bu görüşmelerde Cayma bedeli olup olmadığını sorup en az 2-3 görüşmede teyit almışımdır. Her görüşmede iptal birimine aktardıklarını geri dönüş olacağını söylediler. Geri dönen olmadı tabii ki. Görüşme günleri ve saatleri telefonda mevcut. 04.11.2020 tarihinde tarafıma fatura kesilmeyeceğini beyan etmelerine rağmen aylık fatura kesip gönderdiler. Üstüne üstlük kurulurken tanımladıkları kredi kartından bu tutarı tahsil etmişler. Sinirlenip müşteri hizmetlerini aradım. Gelin sökün 1 aydan fazla oldu, faturadaki tutarın da iadesini istediğimi söyledim. Yine iptal birimine aktardıklarını geri dönüş olacağını söylediler. Son çare "gelin sökün yoksa hukuki yollara başvuracağım" şeklinde mail yolladık. Sonunda biri aradı ve iptal işlemlerini başlatacaklarını (dikkat! Sistem kurulduğu gün yapılan iptal talebi 35 gün sonra başlıyor! ), 2.000 küsur lira cayma cezası çıktığını söyledi. İtiraz edip çıkmayacağını söylediniz dediğimde hayır çıkıyor diyerek daha önceki görüşmelerimi kabul etmeyip inkar ettiler. Ardından yaklaşık 35 gündür gelemeyen söküm ekibi gün içerisinde geldi. 

Kendilerine size söküm bildirimi ne zaman geldi diye sorduğumuzda bugün (04.11.2020) dediler. Sonuç olarak 35 gün boyunca oyalayarak cayma bedeli çıkmayacak diyen şirket 35 gün sonra yeter artık diyerek isyan edince yüklü bir cayma bedeli çıkarttı. Her türlü hukuki yola başvurarak hakkımı arayacağım. 

Kale Alarm Logo
Kale Alarm04 Kasım 2020 21:30

Sayın Murat B. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

Kale Alarm Logo
Kale Alarm06 Kasım 2020 10:42

Sayın Murat B. 06.11.2020 tarihinde yapılan görüşmemize istinaden tarafınıza bilgilendirme sağlanmıştır. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler