Kale Alarm ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kale Alarm Borç Bakiyesi Bildirim

429görüntüleme
Fatma
Fatma 09 Kasım 2020 19:50

Kurumla yaptığım ilk görüşmede müşteri hizmetleri teli yüzüme kapattı akabinde tekrar arayarak şikayetimi dile getirdim, arayan yetkili özür dileyerek tahsilat ekibinin arayarak borç bakiyesini ileteceğini tarafıma bildirdi. Aradan geçen 2 haftalık süreçte kurum tarafından tarafıma mail ya da SMS yoluyla bildirim gerçekleşmedi. Tekrar arayarak bildirim gelmediğini 3 kere iletmeme rağmen IBAN ve borç tutar bilgisi verilmedi. İlgili sistem akrabamın evinde kurulu olup kurulum esnasında akrabamın üzerine aktarılacağı bilgisi verilmesine rağmen sözleşme yükümlüsünün kendim olduğunu ödeme gecikmeye girince öğrendim. Kurum yazılı ya da sözlü olarak bildirim yapmamaktadır kesilecek faturalar beklenmekte olup kapama işlemi de gerçekleştirememekteyim. Müşteri şikayetini iletebileceği bir kanalda bulunmamaktadır. Not alıyoruz dönüş olacak bilgisi dışında bilgi alamamaktayım.

Kale Alarm Logo
Kale Alarm09 Kasım 2020 21:33

Sayın Fatma K. Memnuniyetinizi sağlamak adına Kale Alarm Müşteri İlişkileri Uzmanımız en kısa süre içinde tarafınıza geri dönüş sağlayacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 444 724 0 numaralı çağrı merkezimiz ya da “[email protected]” mail adresimiz kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini bizimle paylaşan tüm müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. Kale Alarm Müşteri Memnuniyeti Ekibi

1 Yorum

Fatma
Fatma13 Kasım 2020 13:16
 

Kale alarm şikayet var kaydı üzerine aradı. Bilgi üzerine ödeme gönderildi şimdi de hukuk bürosu arıyor borcunuz var diye? Kale Alarm ödeme bilgisini paylaşmamış. Kale yi tekrar aradım verilen cevap yine aynı borç bilgisi veremiyoruz kayıt açıyoruz.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler