sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Türksat Kablo Tv Mağduriyeti

Funda Funda30 Eylül 17:49

1018053919 numaralı hizmet için eylül 2019 tarihinde sözleşme başladı. Kızımın Ankara'daki öğrenci evi için bu hizmeti aldık. Neredeyse 6 ay kullanıldı. Pandemi nedeniyle okul online eğitime geçince kızım bulunduğumuz şehre geldi. Yani son 6 ay hiç kullanılmadı. Ama ödemesi düzenli bir şekilde yine de yapıldı. Fakat okul 2020 aralık ayına kadar yine online devam edeceğini belirttiği için taahhüt bitiminde TÜRKSAT Kablo TV'yi sonlandırdık. Şimdi TÜRKSAT sürekli mesaj göndererek cihazı 4 Ekim tarihine kadar iade etmemizi yoksa aylık fatura çıkarılacağını söylüyor. Bunun üzerine kendilerini defalarca defalarca aradık. Ankara'ya sırf cihazı teslim etmek için, pandemi nedeniyle 9 saatlik bir seyahat yapmak istemediğimizi, zaten yayın hizmetini kontrol ederlerse 6 aydır kullanmadığımızı, aralık sonuna kadar bize konu ile ilgili anlayış ve yardım gösterilmesini rica ettik. Mail gönderin dediler. Gönderdik. Ama bugün yine mesaj geldi. Teslim edilmezse fatura yansıtılacağına dair. Dünyayı sarsan bu pandemi gerçeği nedeni ile kullanmadığımız hizmetin faturası için bu kadar ısrarlı mesaj gönderileceğine mailimize olumlu dönüş yapılan bir açıklamayı kurumsal bir şirkete daha çok uygun bulurdum.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Funda 01 Ekim 14:06

Öğrenci evi ve Ankara'da kimsemiz yok. İçinde bulunduğumuz durumu başka nasıl anlatabilirim. Sadece 3 ay. Sadece 3 ay sonra teslim etmemiz sizi çok mu olumsuz etkiler? 12 aylık taahhütümüzün 6 ayını kullandık. Aslında bu süreçte kullanılmayan hizmet için dondurulması bile talep ediliyormuş. Pandemi nedeniyle. Ama etmedik ve her ay düzenli ödedik.

Kablo TV Logo Kablo TV 01 Ekim 13:35

Sayın Abonemiz; Cihazı bir yakınınız da teslim edebilir. İlgili süre zarfında iade edilmeyen cihazlar için ücret yansıtılmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

Kablo TV Logo Kablo TV 30 Eylül 18:24

Sayın Abonemiz; 16066544 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Fırat 1 hafta önce  

    Eyvahhh Kablo TV sadece internetine başvurdum ama bu kadar çok şikayetleri görünce korktum. İptal mi etsem acaba...?...

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler