17 Mart
#11725533

Kablo TV'den "Fahiş" Nakil Ücreti 144 TL!

3 yıldır memnun bir Kablo Net abonesi olarak, taşınma sebebiyle; altyapısı kurulu, daireye kadar kablo çekilmiş yeni evime nakil istediğimde benden talep edilen fahiş nakil ücretini öğrendiğimde resmen şok oldum. 12 ay yeni taahhüt veren aboneden bile aktivasyon bedeli almayan kurum, 12 ay daha taahhüdü bulunan üç yıllık abonesinden bu bedeli hangi mantıkla talep etmektedir. Muhtemelen bu şikayetin altına ana sözleşmede yer alan 5. 36 numaralı maddeyi cevap olarak yazacaklardır. Bahsi geçen madde tamamen suistimale açık bir şekilde yazılmış ve ucu açık bırakılmıştır. "Madde 8 sözleşme süresi" ile de bir güzel itiraz hakkınızı mühürlemişler! Hukuksal olarak hiçbir menfaatiniz yok. Yani yarın Kablo Net nakil hizmet bedelini internet sitesinden 144 TL yerine 744 TL diye geçse hizmeti almak ödemek zorunda kalacağız. Bas bas internet sitesinde, çağrı merkezinde "müşteri memnuniyeti" şampiyonuyuz diye gururlanan (!) kurumu buradan alkışlıyorum ve bu şikayeti buraya yeni abonelik için "bir bakayım" diye gelenlere not olarak bırakıyorum.

Arda Arda 554 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kablo TV Temsilcisi18 Mart

    Sayın Abonemiz; 11725533 nolu şikâyetinize istinaden TÜRKSAT tarafından belirlenen ücret bilgileri geçerlidir. Nakil bedeli 144 TL olup, nakil işlemi sağlayan her aboneye aynı fiyat uygulanmaktadır. Arzu ederseniz nakil bedelini 12 veya 24 Ay ile faturanıza taksitlendirebilirsiniz. Kurumsal web sayfamız içerisinde https://www.turksatkablo.com.tr/Telefon-Hizmet-Islem-Ucretleri-Sayfasi,170 adresinden detaylı olarak inceleme sağlayabilirsiniz. Nakil işlemi, Abonelik Sözleşmesinin 5.35 maddesinde belirtildiği üzere, tüm abonelerimiz için ücreti mukabilinde gerçekleştirilmektedir. TÜRKSAT tarafından belirlenen sözleşme kapsamında ilgili durum belirtilmektedir; 5.35. Abone, nakil talep edilen adreste kablo sistemleri altyapısının bulunması şartı ile abonelik hizmetinin başka bir adrese naklini talep edebilir. Nakil talebi üzerine aboneye yeni bir hizmet numarası verilerek, nakil işemrinde ilgili hizmet numarası ve yeni tesis adresine yer verilir ve abonenin var olan abonelik sözleşmesi geçerli kabul edilir. Abone ile yeni bir sözleşme imzalanmaz.Aboneye son bir fatura kesilir ve abonenin sistemde kayıtlı olan adresine gönderilir. Abone, aboneliğine ait tüm borç bilgilerini TÜRKSAT kurumsal web sitesinden (www.turksatkablo.com.tr) sorgulayabilir. Abone, hizmeti aldığı adresinin değişmesi hâlinde TÜRKSAT’tan aboneliğinin naklini talep etmesi ve nakil talebinin TÜRKSAT tarafından uygun bulunması hâlinde, yeniden kurulum nedeniyle TÜRKSAT’ın kurumsal web sitesinde (www.turksatkablo.com.tr) miktarı bildirilen nakil ücretini TÜRKSAT’a ödeyeceğini ve bu bedelin TÜRKSAT tarafından nakil işleminin gerçekleşmesini takiben düzenlenecek ilk faturasına yansıtılacağını kabul eder. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için 7/24 0850 804 44 44 ya da 0850 804 0 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Kablo TV Temsilcisi17 Mart

    Sayın Abonemiz; 11725533 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları