22 Eylül
Yorum Yap
#10936107

Kablo TV Webtv Sorunu!

Üç gün önce kablo webtv hizmetini satın aldım. I-kutu kurulumunu yapıp bir saatte açılır dediler üç gün geçti hala TV izleyemiyorum. Defalarca aradım, bekleyin demek dışında bir çözüm önermediler. Sorunun yazılımla ilgili olduğunu söylediler. Çözüm üretmekten yoksunlar. Mantıklı olan geçici çözüm, teknik servisin gelmesi ve çalışan eski kurulumu gerçekleştirmesi, problem çözüldükten sonra da I-kutuyu tekrar kurması. Paramızla rezil oluyoruz. Böyle bir firma dünyada yoktur.

Bulent 742 Okunma

Cevaplar

  • Kablo TV Temsilcisi23 Eylül

    Sayın Abonemiz; 10936107 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından tarafınız ile irtibata geçilmiş olup şikayete neden olan arızanın sistem üzerinden yapılan müdahaleler neticesinde giderilmiş olduğu bilgisi iletilmiş bulunmaktadır. TÜRKSAT A.Ş olarak siz değerli abonelerimizi memnun etmek en büyük motivasyon kaynağımızdır. Fikirlerinize ve yönlendirmelerinize her zaman ihtiyaç duymaktayız. İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkürlerimizi sunar, mutlu günler dileriz. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için 7/24 0850 804 44 44 ya da 0850 804 0 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Kablo TV Temsilcisi22 Eylül

    Sayın Abonemiz; 10936107 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler