Kablo TV Receiver İstedim. Aylardır Gelmedi.

Cemalettin Cemalettin10 Eylül 22:46

Yaklaşık 8 yıldır televizyon ve internet olmak üzere ikili pakete üyeyim. Üstelik hatırı sayılır miktarda fatura ödemekteyim. 7 Mayıs 2020 günü yayın alamadığım için arıza kaydı bildirdim. Gelen ekip receiver eski model olduğu için bu durumun olabileceğini, yeni alıcı almam durumunda sıkıntının giderileceğini söylediler. Aynı gün çağrı merkezine bu isteğimi bildirmeme ve üzerinden 4 ay geçmesine rağmen, cihaz gelmedi. Haziran ayının içinde ve Temmuz ayının başında tekrar aradığımda, stoklarında cihaz olmadığını üstelik talebimin uzun zaman geçmesinden dolayı düşürüldüğünü öğrendim. Talebimi yeniledim. Bugün 10 Eylül 2020. 7 Mayıs 2020 günü talep ettiğim cihaz halen gelmedi. Çağrı merkezine, yaptığım sözleşmede bana hem internet hem televizyon için fatura gönderildiğini, oysa 7 mayıstan bu yana televizyon hizmeti alamadığım için faturamın düşürülmesini talep etmeme rağmen böyle bir uygulama olmadığı bilgisi verildi. Dava açıp 4 aydır almadığım televizyon hizmeti için ödediğim faturadan mahsup edilmesi hakkımın saklı kalması kaydıyla, mağduriyetimin giderilmesi için çalışma yapılmasını rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Kablo TV Logo Kablo TV 12 Eylül 15:29

Sayın Abonemiz; Talebiniz ilgili birimler ile paylaşılmıştır. Salgın sebebi ile yeni abonelik taleplerinin hızla artması, buna bağlı olarak cihaz stoklarının tükenmesi ve cihaz ithalinde yaşanan sıkıntılar sebebi ile kurulumunuzun geciktiği iletilmektedir. İlgili birimlerce stok sorununun giderilmesinin ardından öncelik verileceği belirtilmektedir. Saygılarımızla.

Kablo TV Logo Kablo TV 11 Eylül 09:02

Sayın Abonemiz; 15871332 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler