sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Kablo TV Hizmet Anlayışı!

Mustafa Mustafa03 Eylül 18:01

Aylardır ses arızası olan Kablo TV cihazı son zamanlarda iyice sıkıntı çıkarınca müşteri hizmetlerini aradım eve gelip inceleyeceklerini söylediler fakat Covid-19 sürecinde kimseyi eve almak istemediğimi ekiplere cihazı verip incelemelerini cihazımı değiştirmelerini söyledim. Fakat gelip evde kontrol edeceklerini onun dışında hiçbir işlem yapmayacaklarını söylediler ayrıca teknik servisi de biz kapıdan cihazı alıp inceleyip getiremeyiz onun dışında ne yaparsanız yapın demesini Kablo Net'in hangi hizmet kalitesi anlayışına giriyor anlamış değilim. Kablo Net eşrafı ben o cihazına aylık kira ödüyorum. Ay sonu paranızı daha tahakkuk eder etmez ödüyorum paramın karşılığını ödemiyorsunuz. Müşteri temsilcinizin de eve gelen arkadaşı almıyorsunuz da dışarıdan virüsü almayacak mısınız cevabı onun haddi değil bunu bilmenizi isterim. Cihaz kirasının iptali ve cihazla ilgili TV bedellerinin iadesini talep ediyorum. Sitemizde karantinayı sorarken soruyorsunuz da ben virüs olup olmadığını bilmediğim teknik servisinizi eve almayınca mı sıkıntı oluyor sizin personelinizin canı canda bizimki patlıcan mı hepinize yazıklar olsun diyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Mustafa 16 Eylül 10:13

Kablo TV yetkilisi benim kronik rahatsızlığım mevcut ve aylardır. Pandemiden dolayı ne çektiğimi siz bilemezsiniz. Normal bir günde değiliz hala bunu idrak etmiş değilsiniz. Ben teknik servis personelinizin virüs taşıyıp taşımadığını bilemem ve evimde arıza tespitine izin veremem bu benim en doğal hakkım. Evimde sadece olan bir cihazınız ve 1 metrelik kablonuz var başka bir şeyiniz yok ve bunu teknik servisinize elden veriyim arızasını serviste inceleyin sonrasında ise sorunumu çözün diyorum. İşimi çözmemek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Şu anda kullanamadığım cihazınızın parasını ödüyorum ve ödemiş olduğum paraların iade edilmesini istiyorum.

Kablo TV Logo Kablo TV 12 Eylül 11:42

Sayın Abonemiz; Kiralık cihazlarda yaşanan sorunlarda uygun gördüğünüz bir gün için teknik ekip talebinde bulunmanız gerekmektedir. Adresten yapılacak teknik kontrol sonrasında cihaz arızası giderilecek veya cihaz değişimi sağlanacaktır. Konu hakkında Çağrı Merkezi ile irtibat kurmanız gerekmektedir. Sizlere daha iyi hizmet verebilme amacıyla çalışmalar yapmaya ve geri bildirimlerinizi uygulamaya memnuniyetle devam edeceğiz. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için 7/24 0 850 804 44 44 ya da 0 850 804 0 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

profile-icon Mustafa 07 Eylül 11:47

Müşteri memnuniyeti falan deniliyor hala dönüş yapılmadı. Sağlık Bakanlığı sabah akşam uyarıyor virüs konusunda akşama kadar onlarca yere girip çıkan personeli evinize almanız gerekiyor diye dayatan bir hizmet anlayışı. Ya kardeşim arızalı cihazını alırsın inceler bana çalışanını verirsin cihazdaki sorunu tespit edecek diye dakikalarca servis personelinizi şu günde evde tutacak değilim. Şu an TV hizmeti alamıyorum para ödüyorum kaba saba ukala ukala konuşan servis personelinizle uğraştırmayın insanları.

Kablo TV Logo Kablo TV 04 Eylül 09:04

Sayın Abonemiz; 15807456 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mustafa 8 saat önce  

    Hala Sorunum devam etmekte...

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler