Kablo TV ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Kablo TV Erişim Yok (11)

1.448görüntüleme
Mehmet
Mehmet 11 Ağustos 2020 20:26
ÇözüldüÇözüldü
Mehmet'in Teşekkür Mesajı
“Bugün teknik servis personeli geldi. Kartla cihazları eşleştirdi. Sorun çözüldü. Teşekkür ederim.”

Bir ay kadar önce üst paket ve Yan Oda (temel paket) abonesi oldum. Dun sinema kanalları dahil bazı kanallardan yayın alamamaya başladım. Bugün müşteri hizmetlerini aradım. Cihazlara kampanyaların tanımlı olduğu kartlar yanlış takılmış. Operatör kartlara kampanyalara göre ayarladı. Sinema kanalları içinde ek ücret ödememiz gerektiğini belirtti. Bende kabul ettim. Yayınlarınızı yarım saate kadar alabilirsiniz dedi. Bir saat geçti yayın gelmedi. İki cihazda da yayın alamıyorum. Müşteri hizmetlerini tekrar aradım, kartları çıkartıp silin tekrar takın, yayın kendiliğinden gelir dedi Dediğini yaptık yayın hala gelmedi.

Kablo TV Logo
Kablo TV12 Ağustos 2020 09:08

Sayın Abonemiz; 15609710 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Kablo TV Logo
Kablo TV12 Ağustos 2020 09:48

Sayın Abonemiz; Yaşamış olduğunuz soruna istinaden, Türksat Çağrı Merkezi sistemleri üzerinden 11964485 numaralı arıza kaydınız oluşturulmuştur. Konu ile alakalı 14:00'a kadar müdahale sağlanması beklenmektedir. Yapılacak müdahalenin ardından tarafınız ile irtibata geçileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla.

Mehmet
Mehmet12 Ağustos 2020 10:50

Bugün teknik servis personeli geldi. Kartla cihazları eşleştirdi. Sorun çözüldü. Teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler