15 Şubat
Yorum Yap
#10136856

Kablo TV Cayma Hakkı Var Dediler Sonra Yok!

Bir hafta önce Teledünya (Türksat) Kablo Net ve Kablo TV'ye telefon aracılığı ile başvuru yaptım. Başvuru esnasında müşteri hizmetleri bana 1 hafta cayma hakkımın olduğunu söyledi kabul edip kurulum yapıldı. Kablo Net'ten memnun kaldım ancak Kablo TV den kendi uydunun görüntü kalitesi daha iyi ve kullanımından memnun kalmadığım için Kablo TV üyeliği iptal etmek istedim ancak cayarsanız 144 TL ücret yansıyacağını söylediler, bende müşteri hizmetlerinin bana 1 hafta süre cayma hakkımın olduğunu söylediğini be nedenle ses kaydının dinlenmesini isteyerek şikayet kaydı açtırdım ancak il müdürlüğü ses kaydını dinlemeden kurulum esnasında sözleşmeyi imzaladığımı sözleşmede böyle bir şey olmadığını belirterek beni resmen kandırdılar. Önemli değil bütün ücreti ödeyerek iptal edeceğim ve bu yaptıklarını bütün binaya arkadaşlarıma anlatacağım.

Selçuk 763 Okunma

Cevaplar

  • Kablo TV Temsilcisi16 Şubat

    Sayın Abonemiz; Hizmet iadesi 7 gün içerisinde sağlanmakta olup konu ile ilgili alacağınız aboneliğe göre 96 TL KabloNet ,96 TL KabloTv için aktivasyon ücretleri ve kullanmış olduğunuz gün bazlı faturalandırma gelmektedir. Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili abonelik sözleşmesinde yer alan madde aşağıdaki gibidir; Abonelik Sözleşmesi madde 5.9’da ; “Abone, tesisin gerçekleştiği veya hizmetin alınmaya başladığı tarihten itibaren 7 (yedi) gün içerisinde herhangi bir sebep bildirmeksizin, sunulan hizmetlerden bir defaya mahsus cayabilir. Abone, cayma talebinde bulunduğu tarihe kadar kullandığı hizmet bedellerinin tamamı ile kurulum ve aktivasyon ücretlerini ödemekle yükümlüdür. Aboneliğin devamı süresince, abonenin daha önce cayma hakkını kullandığı hizmete ilişkin ikinci kez cayma talebinde bulunulamaz. Abonenin özel isteği üzerine işbu sözleşmenin 7.2 maddesinde belirtilen projeler kapsamında sunulan hizmetlerde abone cayma hakkı kullanamaz .” şeklinde yer almaktadır. Hizmet ile ile ilgili detaylı bilgi için 0 850 804 0 126 ya da 0 850 804 44 44 Hat sahibi Türksat Kablo Çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla,

  • Kablo TV Temsilcisi16 Şubat

    Sayın Abonemiz; 10136856 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler