sta-4-hoverİyi Çözüm

Kablo TV Arıza Giderilemiyor Ve Ödeme İsteniyor

Zafer Zafer21 Ağustos 13:41

11 nisanda üyelik yaptığım TÜRKSAT Kablo TV firmasından hem internet hem de TV paketi satın aldım. Aldığım günden bu yana çekim gücü sorunu yaşamaktayım. Müşteri hizmetlerini arıyorum yardımcı oluyorlar fakat sorun hala devam etmekte her defasında ekip yönlendiriyorlar, ekip telefondan müdhale ediyor onun dışında başka bir uygulamalı müdahale sağlanmıyor. Son 1 aydır TV den yayın alamamaktayım ayrıca cihaz hiçbir şekilde çalışmıyor. Müşteri temsilcisini arıyorum arıza kaydı ile ilgili yönlendirme yapılıyor ekipten arkadaşlar arıyorlar verdikleri cevap elimizde değişim yapılacak yeni cihaz yok. Tekrar arıyorum müşteri temsilcisi ellerinde cihaz olduğunu söylüyorlar ama arızalı cihazlar var müşteri temsilcisi bunu bilmiyor bizler biliyoruz diyorlar. Sonuç olarak hem hizmet alamamaktayım hem fatura gönderiliyor taahhüt olduğu için iptal edemiyorum ama para istemeye devam ediyor. Ne sorun çözülüyor, ne muhatap var. Böyle saçmalık görmedim ben. Gereğinin yapılmasını ve ne şekilde çözüm bulanacaksa yetkili mercilere iletilmesini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
    Cem
full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

profile-icon Zafer 26 Ağustos 12:14

Hizmet almadığın ayın faturasındaki TV kullanım bedeli kesildiği zaman teşekkür edeceğim

Kablo TV Logo Kablo TV 26 Ağustos 11:29

Sayın Abonemiz; Yaşamış olduğunuz problem cihaz değişimi sağlatılarak çözümlenmiştir. Sizlere daha iyi hizmet verebilme amacıyla çalışmalar yapmaya ve geri bildirimlerinizi uygulamaya memnuniyetle devam edeceğiz. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için 7/24 0 850 804 44 44 ya da 0 850 804 0 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

Kablo TV Logo Kablo TV 24 Ağustos 15:18

Sayın Abonemiz; 15695010 numaralı şikâyetinizle ilgili müşteri memnuniyetini sağlayabilmek ve probleminize çözüm getirebilmek amacıyla 24.08.2020 14:13 tarihinde adresinize ekip yönlendirilmiş ancak ulaşım sağlanamamıştır. Konu hakkında yapılan aramada da tarafınıza ulaşılamamaktadır. Müsait olduğunuz zaman diliminde çağrı merkezi üzerinden arıza kaydı oluşturmanızı rica ederiz. Saygılarımızla.

Kablo TV Logo Kablo TV 23 Ağustos 12:50

Sayın Abonemiz; KabloTV hizmetinden yararlanamadığınız günlerin faturanızdan düşülmesi adına ilgili mercilere bilgi iletimi sağlanmıştır. Bu süreçte televizyonunuz üzerinden analog yayında yer alan az sayıdaki SD kanalları izleyebilmeniz için, STB cihazı arkasına takılı olan beyaz koaksiyel kabloyu direkt olarak TV arkasına takarak yararlanabileceğinizi belirtmek isteriz. Ekipler tarafından en kısa zamanda cihaz değişimi sağlanacaktır. Saygılarımızla.

profile-icon Zafer 22 Ağustos 14:54

Bu şekilde stok sorunu ve tedarik sorununuz yaşanıyorsa faturalandırma yapmamanız gerekmektedir diye düşünüyorum. Hem sorun giderilemiyor diyorsunuz haklısınızdır da asla lafım yok o halde fatura anlamında yalnızca internet için olan bedeli talep edin neden TV için olan bedeli de aynı fatura olarak talep ediyorsunuz?

Kablo TV Logo Kablo TV 22 Ağustos 10:30

Sayın Abonemiz; Talebiniz ilgili birimler ile paylaşılmıştır. Salgın sebebi ile yeni abonelik taleplerinin hızla artması, buna bağlı olarak cihaz stoklarının tükenmesi ve cihaz ithalinde yaşanan sıkıntılar sebebi ile cihaz değişiminin geciktiği iletilmektedir. İlgili birimlerce stok sorununun giderilmesinin ardından öncelikli olarak cihaz değişiminin gerçekleşeceği belirtilmektedir. İnternet hizmetinde yaşadığını sorun içinde teknik birimlere bilgi iletildiğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla.

Kablo TV Logo Kablo TV 21 Ağustos 14:29

Sayın Abonemiz; 15695010 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler