18 Eylül 2013

Kablo TV Nakil İşlemimi 1 Aydır Gerçekleştirmiyor!

Yaklaşık bir ay önce yeni adresime nakil amacıyla binama şebeke talebi için Kablo TV İzmir bölge müdürlüğüne giderek yazmış olduğum dilekçemin talepten 10 gün sonra sorgulama amacıyla gittiğimde işleme alınmadığını görmüş bulunuyorum.

Aynı gün tarafıma haber verileceği söylenmiş olmasına rağmen 1 hafta sonra yeniden giderek şebekenin adresime çekildiğini öğrenebilmem üzerine nakil talebinde bulunmam gerektiği bilgisi veriliyor. Vermiş olduğum nakil talebinin 7 gün içerisinde gerçekleşeceği bildirilmiş olmasına rağmen bugün 6. gün olmasına rağmen sorgulama yaptığımda hiçbir muhatap bulamıyorum. Almadığım internet ve TV sinyali için faturamın düzenli gelmesine karşın hizmet tam tersi verilmemektedir.

Hüseyin 79 Okunma

Cevaplar

  • Kablo TV Analog Temsilcisi24 Eylül 2013

    Sayın Abonemiz, 2019152 numaralı şikayetinizle ilgili incelemeler gerçekleştirilmiş olup 19.09.2013 tarihinde kurulum işlemleriniz gerçekleştirilmiştir. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikayetleriniz için 7/24 444 0 126 ya da 126 nolu hattımızdan Türksat Müşteri Hizmetlerimiz ile irtibata geçebilir, [email protected] iletişim adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Kablo TV Analog Temsilcisi18 Eylül 2013

    Sayın Abonemiz 2019152 Nolu Şikayetinize istinaden gerekli kontrolün yapılması ve sonuçlanması için yetkili birimlere gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmıştır.En kısa süre içerisinde konu ile ilgili tarafınıza dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön