02 Haziran 2014

Uydunet'e Ulaşamıyorum.

Henüz dün öğlen Uydunet bağlattım ilk arıza şikayeti için 4 saat sonra aramak zorunda kaldım. Bugünde dahil olmak üzere 100'den fazla telefon açtım artık ulaşamıyorum. Hiçbir mazeret beklemeden sözleşme feshi isteyeceğim. Başvurumu yapmadan önce ısrarla sorduğum soru Arıza durumunuz nedir? Cevap: Kesinlikle böyle bir durumla karşılaşmanızı beklemiyoruz. Sadece iki günde canımdan bezdim.

Kubilay 501 Okunma

Cevaplar

  • Kablo Net Temsilcisi03 Haziran 2014

    Sayın Abonemiz, 2479811 numaralı şikayetinizle ilgili tarafınız ile yapılan görüşmede Uydunet hizmetinizde yaşadığınız sorunu modem üretici firma ile görüşerek sonuçladığınızı belirtmeniz üzerine hattınız ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştır. Çağrı merkezimize ulaşamama sorununuza dair yoğunluktan dolayı bu tür sorunlar oluşabildiği bilgisi aktarılmıştır. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikayetleriniz için 7/24 444 0 126 ya da 126 nolu hattımızdan Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Kablo Net Temsilcisi02 Haziran 2014

    Sayın Abonemiz, 2479811 numaralı şikâyetinizle ilgili tarafınız aranılmış olup ulaşılamamıştır. En kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla.

  • Kablo Net Temsilcisi02 Haziran 2014

    Sayın Abonemiz; 2479811 numaralı şikayetinize istinaden kontrolün yapılması ve sonuçlanması için yetkili birimlere gerekli bilgilendirme yapılmıştır tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön