09 Aralık 2019
#13160032

TÜRKSAT Kablo Net Hizmet Sağlayamıyor

Daha önce de şikayette bulunduğum Kablo Net'in sağladığı İnterneti hiçbir şekilde kullanamıyorum. Modemin bulunduğu odada ki bilgisayar dışında Wi-Fi ile bağlanamıyoruz defalarca şikayette bulunmama ve ekipler gelmesine rağmen sorunum çözülmedi en son olarak sinyal güçlendirici almamız söylendi gereksiz bir şekilde 150 TL vererek bir de o saçma aleti almış bulundum ama hala İnterneti kullanamıyorum. Şu an bu şikayeti dahi cep internetimden kullanarak yazıyorum. Aylardır hizmet alamadığım İnternete 90 TL fatura ödüyorum hizmet sağlayamadıkları yetmezmiş gibi bir de cayma bedeli istiyorlar. Ben ne alamadığım hizmete fatura, ne de bu sağlanamayan hizmete fatura ödemediğim içinde cayma bedeli asla ödemem. Eğer aboneliğimin iptali sağlanamazsa hemen Tüketici Hakları'na başvuracağım. Bundan sonra ekip yönlendirelim vs. Gibi yalanlara karnımız tok gerekli iptal işlemleri sağlanamazsa ben yasal haklarımı kullanmaya başlayacağım.

Şule Şule 2.366 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kablo Net Temsilcisi10 Aralık 2019

    Sayın Abonemiz; Şikayetinizde yer alan konuyla ilgili arıza durumunuzu teyit etmek adına tarafınız aranmış olup ulaşılamamıştır. Teknik ekibimiz access point ve modem arasındaki bağlantı ayarını düzelterek sorunu giderdiğini beyan etmiştir. Tekrar dönüş gerçekleştirilecektir. Saygılarımızla.

  • Kablo Net Temsilcisi09 Aralık 2019

    Sayın Abonemiz; 13160032 nolu şikâyetinize istinaden tarafınız ile irtibata geçilerek, şikayete sebep olan arıza ile ilgili detaylı bilgi edinilmiş olup arıza kaydınızın oluşturulduğu bilgisi verilmiştir. Neticelenmesi ile birlikte tarafınıza tekrar geri dönüş gerçekleştirilecektir. Saygılarımızla.

  • Kablo Net Temsilcisi09 Aralık 2019

    Sayın Abonemiz; 13160032 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler