17 Nisan
Yorum Yap
#11856084

Kablo Net'te Nakil Sorunu!

İnternetimin yeni taşındığım binaya aktarılmasını istediğimde altyapı olmadığı fakat bunun sağlanabileceği söylendi ve gerekli bilgilendirmenin mail yoluyla yapılacağı belirtildi. Bu süreçte beni bekletip, faturayı askıya aldılar fakat faturayı askıya almanın da 13 TL bedeli var. Daha sonra altyapı için gerekli izinlerin alındığını söyleyen, iki üç hafta içinde internetimin bağlandığını söyleyen bir telefon aldım. Daha sonraki süreçte haber alamadım, kendim aradığımda gerekli şikayetlerim yazıldı ve sonra gerekli izinleri alamadık şeklinde tam tersi bir açıklama yapıldı. Sizi aradık, açmadınız gibi bir açıklama yapıldı. Mail yoluyla bilgilendirmenin yapılmadığını söylediğimde, bu şekilde hizmet veremediklerini söyledi. Türkiye'nin birçok yerinde ağı olan iletişim şirketi mail yoluyla hizmet veremiyor. Bu nedenle beni hiç bağlamayan sebeplerle iki fatura ödemek zorunda kaldım.

Seda Seda 292 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Kablo Net Temsilcisi17 Nisan

    Sayın Abonemiz; 11856084 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler ilgili birimler ile birlikte ortak çalışma kapsamında yapılmaktadır. Tarafınıza bilgi verilmiştir ve tekrar dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla.

  • Kablo Net Temsilcisi17 Nisan

    Sayın Abonemiz; 11856084 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları