17 Mart
#11725719

Kablo Net 'te Modem Yokmuş!

Kablo Net 'te modem yokmuş... Gidin ikinci el bulun diyor. Sözleşmede cihaz arızası bizi bağlamaz diyorlar. Ancak sundukları hizmet süresince ürününün üretimini de sağlamak zorundalar. 2. el ürün alma zorunluluğu nedir? Bu ne saçmalıktır? Hizmeti satana kadar gerisi kendin hallet.

Celile Celile 414 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Celile25 Mart

    Şikayetim ve firmanın cevabı:) ) Kablo Net 'te modem yokmuş... Cevap: (Sorumlu firmamızda cihaz stok durumlarında sorun olması nedeni ile ) Gidin ikinci el bulun diyorlar. Cevap: (İlgili süre aralığında da dışarıdan modem temin etmeniz halinde kurulum talebinizi tarafımıza iletebilirsiniz.) Sözleşmede cihaz arızası bizi bağlamaz diyorlar. Cevap: (İmzalanan sözleşmenin 5.7. 5.40. Ve 5.41 maddelerinde: 5.40. Hizmetin alınması için gerekli modem, bilgisayar, set top box, cam, televizyon, telefon vb... Her türlü cihazı temin etme yükümlülüğü aboneye aittir.) özetle dediklerimin teyidi! Pekiiii: Ancak sunduğunuz hizmet süresince bu ürününün üretimini, güncelliğini de sağlamak zorunda değil misiniz? Bu ürün dışında hiçbir ürün kullanılamadığı ve bu ürünü temin edemediğim sürece sizden hizmet alamadığımı bilmenize üstüne bizzat sorumlu firmanızın cihazı temin edemediğini de bilmenize rağmen almadığım hizmetin ücretini ödemek zorunda bırakılmak ve 2. El ürün almaya yönlendirmek nedir? Bu ne saçmalıktır? Bu mağduriyetin üstüne sözleşmeyi de feshedersek 600 TL ödeme zorunluluğu... Özetle sadece sözleşmemin bitmesini bekliyorum.

  • Kablo Net Temsilcisi17 Mart

    Sayın Abonemiz; 11725719 nolu şikâyetiniz ile ilgili iletmiş olduğunuz konuya istinaden TÜRKSAT A.Ş olarak siz değerli abonelerimizi memnun etmek en büyük motivasyon kaynağımızdır. Fikirlerinize ve yönlendirmelerinize her zaman ihtiyaç duymaktayız. Kullanmakta olduğunuz cihazın garantisi 24 ay olup bu süre dolmuştur. Bu sebeple cihazınızın değiştirilmesi mümkün değildir. Ayrıca Türksat A.Ş. hizmet sunucusu olarak asıl mükellefiyeti yayını sorunsuz sunmaktır. Hizmetin sağlıklı alınamaması, kullanılan cihazdan kaynaklanmaktadır. Hizmetin kullanımını sağlayacak cihaz temini aboneye aittir. İmzalanan sözleşmenin 5.7. 5.40. ve 5.41 maddelerinde: 5.40. Hizmetin alınması için gerekli modem, bilgisayar, set top box, CAM, televizyon, telefon vb. her türlü cihazı temin etme yükümlülüğü aboneye aittir. 5.41. TÜRKSAT, set top box, modem, CAM, televizyon, telefon vb. cihazları aboneye peşin veya taksitle satabilir ya da kiralayabilir. Aboneliğin iptali hâlinde, satışı yapılan cihazların kalan taksitlerinin tamamı tek seferde tahsil edilir. Abone, TÜRKSAT tarafından satılan cihazları almak zorunda değildir. TÜRKSAT düzenleyeceği kampanyalardan yararlanarak abone olanlara bu cihazları indirimli veya ücretsiz olarak sağlayabilir. Kampanya kapsamında kiralama dışında ücretsiz verilen veya indirimli satılan cihazların mülkiyeti aboneye geçecektir. TÜRKSAT tarafından aboneye kiralanan cihazın veya verilen Smart Card’ın mülkiyeti ise TÜRKSAT’a aittir. TÜRKSAT, bedeli mukabilinde, Smart Card’ı müşteriye satabilir veya kampanya kapsamında ücretsiz verebilir. denilmektedir. Sorumlu firmamızda cihaz stok durumlarında sorun olması nedeni ile kurulum işlemleri gecikmektedir ancak mümkün olan en kısa süre içerisinde kurulum ekiplerimiz tarafından cihaz taleblerinin gerçekleştirileceği bildirilmiştir. İlgili süre aralığında da dışarıdan modem temin etmeniz halinde kurulum talebinizi tarafımıza iletebilirsiniz. https://www.turksatkablo.com.tr/internet-SSS,21 linkinden modem özelliklerini kontrol edebilirsiniz. İlgili süreç dahilinde göstermiş olduğunuz anlayışınız ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için 7/24 0850 804 44 44 ya da 0850 804 0 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla

  • Kablo Net Temsilcisi17 Mart

    Sayın Abonemiz; 11725719 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler